Berlusconi hakimini beğenmedi

Her fırsatta solculara laf atmaktan geri kalmayan İtalya Başbakanı Berlusconi, bu kez hakkında karar verecek hakimleri “Solcu bunlar” diyerek reddetti.
Çarşamba, 18 Haziran 2008 00:35

soL (DIŞ HABERLER) İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, telif hakları yolsuzluğu davasında reddi hakim talebinde bulundu.

Mahkeme Berlusconi'nin talebinin gerekçesini şu ifadelerle belirtti: "Sanık Berlusconi, hakkında vahim düşmanlık duygularının ifadesi olan beyanatları nedeniyle mahkemeden reddi hakim talebinde bulundu.

Ne çekerse solculardan
Berlusconi, Senato Başkanı Renato Schifani'ye hitaben yazdığı mektupta, "sol görüşlü kimi yargıçların yargıyı siyasi mücadeleye alet ettikleri" iddiasında bulunarak, bu gerekçeyle Milano'da kendisi hakkında sürmekte olan davada reddi hakim talebinde bulunacağını
duyurmuştu.Berlusconi, kendisine ait Mediaset şirketinin telif haklarına ilişkin yolsuzlukları konu alan ayrı bir davada gerçeği örtbas etmekle suçlanıyor. Berlusconi'nin bu amaçla İngiliz avukat David Mills'e, Şubat 2001'de para vererek yargıya yalan beyanat verdirttiği savunuluyor.

Daha fazla dokunulmazlık
Berlusconi'nin dava ile ilgili skandal bir girişimi daha bulunuyor. Başbakan dokunulmazlık zırhını güçlendirmek için yasal düzenlemelere başvurdu. Muhalefetin tepkisini çeken bu düzenlemeler ise yeni bir kararnameyle, terör, mafya ve iş kazası haricinde, 30 Haziran 2002'den önce işlenen ve de 10 yıldan daha az hapis cezası gerektiren suçlara ilişkin tüm
davaların, bir yıl boyunca askıya alınmasını öngörüyor. Kararnamenin bakanlar kurulunda kabulü, Berlusconi hakkındaki Mills davasının da askıya alınması anlamına gelecek.

Berlusconi çiftliği gibi
Hükümet, 2003'te yine Berlusconi döneminde gündeme getirilmiş olan yasa tasarısını da yeniden gündeme getirme hazırlığında. Başbakanlık makamı dahil olmak üzere, devlette üst düzeyden beş makamda bulunan kişiler hakkındaki davaların, 5 yıl boyunca askıya alınmasını öngören tasarı, o dönemde parlamentodan onay almış olmasına karşın, anayasa mahkemesi tarafından "eşitlik ilkesine aykırılık" gerekçesiyle iptal edilmişti. Berlusconi hükümeti, şimdi o dönemdeki yasa tasarısını kısmi değişikliklerle birlikte gelecek haftalarda yeniden parlamento gündemine taşımaya hazırlanıyor.