Afganistan seçimleri başa bela oldu

AB Afganistan seçimlerindeki 1,5 milyon oyu "şüpheli" olarak nitelendirdi. ABD Devlet Başkanı Karzai'nin meşruluğu olmadığını kabul etti.
Perşembe, 17 Eylül 2009 10:30

Afganistan'da Devlet Başkanlığı seçimi bir çok yorumcuya göre ABD ile Taliban arasındaydı. ABD seçimlerle desteklediği mevcut Devlet Başkanı Hamid Karzai'ye meşruluk kazandıracağını umuyordu ancak seçimlere karışan "hile" iddiaları Washington yönetimine bile Karzai'nin "gayr-ı meşru" olduğunu kabul ettirdi.

AB: 1,5 milyon oy 'şüpheli'
Afganistan seçimlerini yakından takip eden 200 AB gözlemcisi Devlet Başkanlığı seçimlerindeki 1,5 milyon oyun "şüpheli" olduğunu açıkladı. Afganistan'daki AB Seçim Gözlem Misyonu'nu tarafından Çarşamba günü açıklanan raporda Karzai için kullanılan 1,1 milyon oy ve ana rakibi Abdullah Abdullah için kullanılan 300 bin oyun "şüpheli" olduğu açıklandı. Afgan yetkililere göre nihai olarak seçimi kazanan kişi "birkaç hafta sonra" açıklanacak. Oy verme işlemleri ve oy pusulalarının dağıtımındaki hile iddiaları bir yana sadece haftalar sonra açıklanacak olan seçim sonuçları bile seçimi zan altında bırakmaya yetiyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Almanya Dışişleri Bakanı Walter Steinmer hileleri soruşturacaklarını çünkü seçilecek olan kişinin Afgan halkı tarafından benimseneceğini söyledi.

Şu ana kadar açıklanan sonuçlara göre mevcut Devlet Başkanı Karzai oyların yüzde 54'ünü almış durumda. Ülkede 17 milyon seçmen olduğundan Karzai'nin 1,1 milyonluk oyu seçim sonuçlarının tamamen geçersiz olması anlamına geliyor.

ABD: Karzai'nin meşruluğu Taliban kadar önemli
ABD Devlet Başkanı Barack Obama'nın Afganistan danışmanı Amiral Micheal Mullen de Kabil yönetiminin meşruluğunun "zayıf" olduğunu söyledi. Mullen, Karzai'nin meşruluğunun en az Taliban kadar önemli olduğunu söylerken, NATO üyesi ülkeleri işgalin asker açığını kapatmaya çağırdı. Takviye asker isteği Afgan seçimlerinin hemen ardından yapılmış bu da seçimlerin ABD için beklenen başarıya sahip olamamasına yorulmuştu. Zira yılbaşından bu yana Afganistan'a 62 bin asker daha gönderildi. Öte yandan ABD'nin ülkedeki asker kaybı 2001 yılından bu yana en yüksek düzeye, 250 rakamına ulaşmıştı.

Afganistan seçimlerinde halkın yüzde 20'sinin sandık başına gittiği, Taliban'ın boykot çağrısının etkili olduğu açıklanmıştı. Bazı kaynaklar aralarında Karzai'nin kardeşi Ahmet Vali Karzai'nin de bulunduğu bazı uyuşturucu tacirlerinin binlerce oy pusulasını satın aldığını, oy pusulalarının para etmesi nedeniyle 13 yaşındaki çocukların bile kaydedildiğni duyurmuştu. Boykot çağrısı etkili olan Taliban'ın ülkenin yüzde 80'inin kontrol ettiği ABD tarafından da doğrulanmıştı.
(soL - Dış Haberler)