ABD: İşbirliğinin düzeyinde değişiklik yok

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley, PKK ile mücadelede Türkiye ile ABD arasındaki işbirliğinin düzeyinde bir değişiklik olmadığını söyledi.
Çarşamba, 23 Haziran 2010 11:40

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley, ABD Dışişleri Bakanlığında düzenlediği günlük basın toplantısında, son saldırıları ve ABD'nin bu konuda Türkiye ile istihbarat paylaşımını son 1-2 ayda durdurup durdurmadığına dair bir soruyu yanıtladı.

"PKK ile mücadelede Türkiye ile ABD arasındaki işbirliğinin düzeyinde bir değişiklik yok" diyen Crowley, "PKK, bildiğiniz gibi yabancı bir terör örgütü ve Türkiye, Irak ve ABD'ye ortak bir tehdit oluşturuyor" ifadesini kullandı.

Crowley, PKK'nın bölgenin istikrarına da tehdit olduğunu belirterek, "Türk ve Iraklı müttefiklerimizin PKK'nın yarattığı sorunla başa çıkma çabalarını destekliyoruz" diye konuştu.

Son saldırılarda hayatını kaybedenlerin aileleri ve dostlarına başsağlığı dileyen Crowley, "Bu nedenle Türkiye ile tam işbirliğine devam ediyoruz ve Türkiye'nin PKK'yı yenilgiye uğratmaya dönük mevcut çabalarını anlıyoruz" dedi.

(soL-Dış Haberler)