Zarif’ten Trump’a: Dış politikada kararlar Fox News haberlerine ya da Farsça’dan kötü çeviriye göre alınmaz

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Der Spiegel’e verdiği mülakattaki ‘Kasım Süleymani suikastindan sonra ABD ile müzakere ihtimalini dışlıyor musunuz’ sorusuna verdiği yanıt hakkında tweet atan ABD Başkanı Donald Trump'a tepki gösterdi.
Pazar, 26 Ocak 2020 17:49

Sputnik’in haberine göre, ABD Başkanı Donald Trump'ın "İran Dışişleri Bakanı diyor ki, İran ABD ile müzakere etmek istiyor, ama yaptırımların kalkmasını istiyor" diyerek, Fox News ve One America News Network haber kanallarını etiketlemesinin ardından "Kalsın, teşekkür" diye eklemesine, Cevad Zarif yanıt verdi.

Trump'ın ABD Başkanı olmak için liyakatının bulunmadığını ima eden İran Dışişleri Bakanı, Trump'a dış politika yorumları ve kararlarını Fox News ya da kendi Farsça tercümanları yerine olgulara dayandırmasını tavsiye ettiğini belirtti.

"Daha iyi bilgilenmek istiyorsa benim mülakatımın tamamını okuyabilir" diye ekleyen Zarif, Der Spiegel’e verdiği röportajın bağlantısını da paylaştı.

Trump'ın bu kadar uzun bir metni okuyacak kapasitesinin olmadığını ima eden Zarif, "Çok mu fazla kelime var, o zaman bunu oku" diyerek söz konusu soru-cevabı alıntıladı.

Zarif'in "Kasım Süleymani suikastından sonra ABD ile müzakere ihtimalini dışlıyor musunuz" sorusuna yanıtı şöyleydi:

"Hayır, ben insanların yaklaşımlarını değiştirebileceği ve gerçekliğin bilincine varabileceği ihtimalini dışlamam. Bizim için Beyaz Saray'da kimin oturduğu fark etmez. Bizim için önemli olan oradakinin nasıl davrandığıdır. Trump yönetimi geçmişini düzeltebilir, yaptırımları kaldırabilir ve müzakere masasına geri dönebilir. Biz hala müzakere masasındayız. Terk eden, onlar. ABD, İran halkına çok büyük zarar verdi. Bunu tazmin etmek zorunda kalacakları gün gelecek. Bizde sabır mebzuldur."