Ürdün Kralı: Türkiye teröristleri Avrupa'ya ihraç ediyor

Ürdün Kralı Abdullah'ın ABD'de katıldığı gizli bir toplantıda, Türkiye'yi Avrupa'ya "terörist ihraç etmekle" suçladığı ve bunun Türk siyasetinin bir parçası olduğunu söylediği ortaya çıktı.

Dış Haberler

Middle East Eye (MEE), Ürdün Kralı Abdullah'ın Ocak ayında ABD'de katıldığı gizli bir toplantıyla ilgili bilgileri yayımlamaya devam ediyor.

David Hearst imzalı bir habere göre, Kral Abdullah'ın ABD'li senatörlere verdiği brifingde Türkiye'nin de bölge ve Avrupa'daki rolüne değinildi.

Habere göre Kral Abdullah, Avrupa'nın yaşadığı mülteci krizinin ve onlar arasına karışmış teröristlerin bir "tesadüf" olmadığını söyledi.

Abdullah, teröristlerin Avrupa'ya yollanmasının "Türk siyasetinin bir parçası" olduğunu iddia ederken, Türkiye'nin bir taraftan "tokat attığını" ancak öbür yandan "kanca atmayı sürdürdüğünü" söyledi.

Bir senatörün, "IŞİD Türkiye'ye petrol ihraç ediyor mu?" sorusuna ise Kral Abdullah "Kesinlikle" cevabını verdi.

Kral Abdullah, Erdoğan'ın "bölgede radikal İslamcı bir çözüme inandığını" da belirtti. Abdullah, "Türkler IŞİD'le savaşta stratejik olarak bizim yanımızda değil" dedi.

Kral'a göre Türkiye yalnızca Suriye'de değil, Libya ve Somali'de de İslamcı unsurlara yardım ediyor. Abdullah senatörlere, Somali ordusunu neden Türkiye'nin eğittiğini de sordu.