Türkiye: Operasyonu memnuniyetle karşılıyoruz

Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD ve müttefiklerinin Suriye'ye saldırısı hakkında yapılan açıklamada 'bu operasyonu memnuniyetle karşılıyoruz' denildi.
Haber Merkezi
Cumartesi, 14 Nisan 2018 08:53

Dışişleri Bakanlığı Suriye'ye yönelik saldırıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada ABD, İngiltere ve Fransa'nın bu sabaha karşı Suriye'ye düzenlediği saldırıyı "yerinde bir tepki" olarak niteleyen bakanlık "bu operasyonu memnuniyetle karşılıyoruz" dedi.

Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında şöyle denildi:

"Türkiye, 7 Nisan günü Duma'da çok sayıda sivilin ölmesine yol açan kimyasal silah saldırısına mukabil ABD, İngiltere ve Fransa'nın bu sabaha karşı Suriye rejimine karşı düzenlediği operasyonu yerinde bir tepki olarak görmektedir. Rejim tarafından gerçekleştirildiği yönünde güçlü şüphe bulunan Duma saldırısı karşısında tüm insanlığın vicdanına tercüman olan bu operasyonu memnuniyetle karşılıyoruz.

Kimyasal silahlar dahil kitle imha silahlarıyla ayrım gözetmeksizin sivilleri hedef alan saldırılar insanlığa karşı suç teşkil etmektedir. Yedi yılı aşkın süredir gerek konvansiyonel, gerek kimyasal silahlarla kendi halkına zulmeden Suriye rejiminin insanlığa karşı suçlar ve savaş suçları alanındaki sicili sabittir. Uluslararası toplumun vicdanında bu konuda şüphe yoktur. Türkiye, bu tür suçların cezasız kalmamasının ve hesap verilebilirliğin tesis edilmesinin benzer hadiselerin tekrarının önlenmesi açısından kritik önemi haiz olduğuna inanmaktadır. Bu tecrübe ışığında, başta BM Güvenlik Konseyi üyeleri olmak üzere tüm uluslararası toplumun kimyasal silah kullanımının cezasız bırakılmamasını sağlayacak ortak adımlar üzerinde uzlaşmaya varması elzemdir."