'Türk kökenli İslamcılar, saldırı planlıyordu' iddiası

Alman polisinin İslamcı militanların bir bombalı saldırı planını engellediği ve "Türk kökenli" bir Alman vatandaşı erkek ile Türkiye vatandaşı eşini gözaltına aldıkları bildiriliyor.
Perşembe, 30 Nisan 2015 19:18

BBC'nin haberine göre; 35 yaşındaki erkek ile 34 yaşındaki kadın, Frankfurt yakınlarında yapılan bir bisiklet yarışına saldırmayı planladıkları şüphesiyle gözaltına alındı.

Hesse eyaleti İçişleri Bakanı Peter Beuth eyalet parlamentosuna bilgi verirken muhtemel bir terör saldırısının bu baskınla önlenmiş göründüğünü ve gözaltına alınan çiftin İslamcı Selefi harekete mensup olduklarından kuşkulanıldığını kaydetti.

Savcılık ise, polisin, çiftin Oberursel kasabasındaki evinde dün gece yarısı yaptığı aramada, bir suikast tüfeği, 100 mermi, boru bombası tabir edilen bir patlayıcı düzenek ve kimyasal maddeler bulunduğunu açıkladı.

Baskın maskeli ve ağır silahlarla donanmış özel polis güçleri tarafından yapıldı ve daha sonra olay yeri inceleme ekiplerinin binaya girdiği ve saatler sonra ayrıldığı görüldü.

OLAĞAN DIŞI KİMYASAL MADDE ALIYORLARDI

Gözaltına alınan çiftin zaten olağan dışı miktarlarda kimyasal madde aldıkları ve bunu yaparken sahte isim kullandıkları için bir süredir polis tarafından izlendiği de açıklandı.

AP ajansı çiftin bir dükkandan üç litre hidrojen peroksid satın almasının dikkat çektiğini bildiriyor.

"Hidrojen Peroksit'in bu miktarlarda alınması tamamen olağan dışı" diyen Frankfurt başsavcı vekili Stefan Rojczyk, "Bunu havuzunuzdaki yosunları temizlemek için de kullanabilirsiniz, ama bomba da yapabilirsiniz" diye konuştu.

Savcı vekili gözaltına alınan erkeğin kimya öğrenimi gördüğünü de söyledi fakat çiftin yakında bir saldırı hazırlığı içinde olduğuna dair kanıt bulunmadığını kaydetti, ne planlandığıyla ilgili ayrıntıların ortaya çıkmasının zaman alabileceğini kaydetti.