Trump, Malezya Başbakanı Rezak ile görüştü

ABD Başkanı Trump, Malezya Başbakanı Rezak ile Beyaz Saray'da gerçekleştirdiği görüşmede, Malezya'nın terörle mücadeledeki rolüne ve iki ülke arasındaki ticari ilişkilere dikkati çekti.
Çarşamba, 13 Eylül 2017 01:36

Beyaz Saray'da ABD Başkanı Donald Trump ile Malezya Başbakanı Necip Rezak arasında görüşme gerçekleşti. Görüşmenin ardından Trump, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

İki ülke arasındaki ilişkilerin özellikle ekonomik anlamda geliştiğine işaret eden Trump, Malezya ile 10 ila 20 milyar dolar arasında toplam hacmi olan birkaç anlaşma üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

Malezya'nın ABD'deki önemli yatırımcı ülkelerden biri olduğunu dile getiren Trump, "ABD'de yaptığınız tüm yatırımlar için teşekkür ediyorum. Ayrıca Başbakan, (Malezya'da) IŞİD ve diğer terör örgütlerini engellemede önemli bir rol oynamaktadır ve terörle mücadelede oldukça güçlüdür. Bu da ABD için oldukça önemlidir." şeklinde konuştu.

Malezya'nın artık Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti ile iş yapmadığına vurgu yapan Trump, bu konuda Başbakan Rezak'ı tebrik ettiğini ifade etti.

MALEZYA'DAN ABD'YE YATIRIM

Rezak, ABD'ye somut önerilerle geldiklerini anlattı ve ikili ilişkilerde 60. yılı kutladıklarını hatırlattı.

Malezya Havayolları'nın Boeing'den 33 yolcu uçağı alımı noktasında çaba gösterdiğini kaydeden Rezak, 5 yıllık süre içinde yaklaşık 10 milyar dolarlık bu anlaşmayı yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Malezya Başbakanı ayrıca, ülkesinin önemli fonlarından birinin ABD'de 7 milyar dolarlık bir yatırım yapmak üzere olduğunu ifade etti.