Suriyeli ve Türkiyeli komünist gençler buluştu

Komünist Gençlik, Suriye Komünist Gençlik Birliği-Halit Bektaş Gençliği ile bir görüşme gerçekleştirdi. Yapılan görüşmede başlıca görevlerini sıralayan Suriyeli komünist gençler, amaçlarının “direnişi ve Suriye’nin dik duruşunu, konsolide etmek ve güçlendirmek” olduğunu söylüyor.
Çarşamba, 04 Kasım 2015 18:34

Komünist Gençlik, geçtiğimiz günlerde kardeş örgütü Suriye Komünist Gençlik Birliği-Halit Bektaş Gençliği (SKGB-HBG) ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede Suriye’de ve Ortadoğu’da yaşanan gelişmeler ve komünistlerin üstüne düşen görevler masaya yatırıldı.Komünist Gençlik'in internet sitesinde yer alan habere göre, Emperyalist müdahalenin ve cihatçı çetelerin hedefindeki Suriye’de komünist gençler zorlu bir mücadele veriyor. Suriye Komünist Gençlik Birliği-Halit Bektaş Gençliği, gerek cephede gerek cephe gerisinde Suriye’nin aydınlık geleceğini örgütlüyor.

 

Başlıca görevlerini “direnişi ve Suriye’nin dik duruşunu, konsolide etmek ve güçlendirmek” olarak saptayan Suriyeli komünist gençler, “bu dik duruşun, bölgeye dönük Siyonist ve sömürgeci saldırı politikalarının amacına ulaşmasının önündeki en büyük engel olduğunu” vurguluyor.
 
SKGB-HBG temsilcileri, ABD’nin ve Türkiye gibi bölgede ABD’nin taşeronluğunu üslenen aktörlerin Suriye’ye karşı yürüttükleri savaşın, Suriye’yi bölmeyi ve Siyonist politikalar karşısında güçsüz düşürmeyi hedeflediğini belirtiyor.

'TÜM ENERJİ VATAN SAVUNMASINA ODAKLANMALI'
Öte yandan, SKGB-HBG temsilcileri, emperyalist müdahaleye ve emperyalist istihbarat örgütlerinin yönlendiriciliğindeki IŞİD’e karşı mücadeleyi güçsüz düşüren, Suriye’nin iç sorunlarına da dikkat çekerek, şunları ekliyor:
 
''Bölgedeki gelişmeler, partimizin daha önce de işaret ettiği gibi ABD ve siyonist İsrail’in temel amacının Suriye’nin agresif sömürgeci projelere karşı direnişini zayıflatmayı amaçladığını gösteriyor.
 
Bu sömürgeci çevreler, tam bir Siyonist-emperyalist hegemonya kurmak için bölgedeki ülkeleri bölme planlarını pervasızca devreye soktu.
 
Suriye Komünist Partisi, ülkemizin içinde bulunduğu can alıcı savaş koşullarına karşı mücadele etmenin yolunun, tüm enerjiyi vatan savunmasına odaklamak olduğunu ve özellikle Suriye direnişinin temel unsuru olan emekçi kitlelerin yaşam koşulları olmak üzere sosyo-ekonomik duruma önem verilmesi gerektiğini söylüyor. Ne yazık ki özellikle hükümetin ekonomik önlemleri olmak üzere genel durum bu doğrultuda ilerlemiyor.
 
Hükümet, liberal ekonomi modelini işletmeye devam ediyor. Enflasyonda büyük bir sıçrama yaşanıyor. Ekonomik abluka ve silahlı mücadelenin getirdiği ekonomik zorlukların yanında, bunun en önemli nedeni hükümetin para politikasının böyle bir karşılaşma dönemine uygun yürütülememesi ve enerji fiyatlarına yapılan zamların yaşam koşullarını kötü şekilde etkilemesi.''