Suriye ve Rusya'dan ortak İdlib açıklaması

Suriye ve Rusya, yayımladığı ortak açıklamada Suriye Ordusu'nun İdlib'de harekete geçmesinin nedeninin cihatçıların provokasyonları olduğunu kaydetti.
Çarşamba, 12 Şubat 2020 11:08

Rusya ve Suriye koordinasyon merkezleri başkanları olan Rusya Savunma Bakanlığı Ulusal Savunma Kontrol Merkezi Başkanı Mihail Mizintsev ve Suriye Şehircilik ve Çevre Bakanı Hüseyin Mahluf, İdlib'de yaşananlara ilişkin ortak bir açıklamada bulundu.

Sputnik'in aktardığı açıklamada, Suriye Ordusu'nun İdlib'de harekete geçmesinin nedeninin cihatçıların provokasyonları olduğu belirtildi.

Açıklamada şöyle denildi:

"Suriye ordusu, İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesinde militanların provokasyonlarına karşı operasyonlar gerçekleştirmeye başladı. Operasyonlar neticesinde çekilen militanların, arkalarında bıraktığı çok sayıda askeri teçhizat, mühimmat ve silah ele geçirildi. Bu silahların aralarında Batı menşeili silahların da olması, militanlara sınırötesi yardımın sürdüğünü ortaya koydu.

Rusya ve Suriye ordularının oluşturduğu insani koridorlar üzerinden sivillerin çıkışını engellemek isteyen militanlar, Halep, İdlib ve Hama’daki geçiş noktalarına çıkan yolları kapattı, yol üzerine patlayıcı döşedi. Militanların sürekli hale gelen provokasyonları, Suriye ordusunu kendi kontrol ettiği bölgelerde güvenliği sağlamak için karşılık vermek zorunda bıraktı" 

Cihatçiların saldırıları neticesinde sadece Ocak ayında İdlib’de 150’den fazla Suriyeli sivilin öldüğü belirtilen açıklamada, "İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesinde durum hâlâ çok zor. Bölgede militanların terör eylemleri nedeniyle insani bir felaket yaşanması riski yüksek. Heyet Tahrir el Şam ve onunla bağlantılı oluşumların eylemlerini arttırması Rusya ve Suriye’nin bölgedeki gerginliği düşürmeye yönelik çabalarına engel oldu" sözleri yer aldı.