Rusya'yla tarım savaşında yeni perde

Rusya ve Türkiye arasındaki karşılıklı tarım yaptırımları sürerken, Rusya portakala gümrük vergisi getirmeyi planlıyor.
Dış Haberler
Perşembe, 20 Nisan 2017 11:02

İzvestiya gazetesi, Rusya, Belarus, Kazakistan, Ermenistan ve Kırgızistan'dan oluşan Avrasya Ekonomik Birliği'nin (AEB) portakal, üzüm ve brüksel lahanası gibi ürünler için ithalat vergisi getirmeyi planladığını yazdı.

'EN ÇOK ETKİLENECEK ÜLKE TÜRKİYE'

Sputnik'in aktardığına göre planın gerçekleştirilmesi hâlinde bundan en çok etkilenecek ülkelerin başında Türkiye geliyor.

AEB'nin gündemine aldığı karar tasarısına göre, portakal, üzüm, Şam fıstığı ve hurma için yüzde 5 oranında gümrük vergisi getirilmesi planlanıyor. Brüksel lahanası için belirlenen vergi oranıysa yüzde 13.

Tasarıda ayrıca, portakal için verginin yanı sıra 'minimum fiyat' belirleneceği belirtiliyor. Tasarıyla ilgili  kararın 27 Nisan'da alınması gerekiyor.

Rusya ve diğer AEB ülkeleri portakal ihracatçılarından ocaktan beri vergi almıyordu.

​İzvestiya'nın haberinde, söz konusu ürünler için ithalat vergisi getirilmesinin hepsinden önce Türk üreticileri ilgilendirdiği belirtiliyor.

3 AYDA 47 MİLYON DOLARLIK PORTAKAL

Rusya, Türk F16'larının bir Rus uçağını düşürmesi sonrası Türkiye'den alınan narenciye ürünlerine yönelik yasağı Ekim 2016'da iptal etmişti. Yasağın kaldırılması ardından Türkiye yalnızca üç ay içerisinde Rusya'ya 47 milyon dolar değerinde portakal ihraç etmişti.

Diğer taraftan İzvestiya'nın haberinde, gümrük vergisi getirilmesi planlanan ürünlerin alındığı diğer ülkeler olan İran, Mısır ve İsrail'le serbest ticaret bölgeleri oluşturulması için görüşmeler yapıldığı belirtildi. Fakat haberde, Türkiye'yle bir görüşme yapılıp yapılmadığına dair bir bilgi yer almadı.

AEB'nin bir dizi ürüne ithalat vergisi getirilmesini öngören karar tasarısını gündemine alması, Türkiye'nin, buğday ve bir dizi ürünün vergisiz ithal edildiği ülkelerin yer aldığı listeden Rusya'yı 15 Mart'ta çıkarmasını izliyor.

Kommersant gazetesi, Rusya'nın listeden çıkarılmasının 'fiili bir yasak' olduğunu yazmıştı.

Kommersant'ın bazı kaynaklarıysa, Türkiye'nin bu adımı, Rusya'nın Türkiye'den alınan domatese yönelik yasağı kaldırmamış olması yüzünden atmış olabileceğini söylemişti.