Rusya: Türkiye ile yeni bir parti S-400 sevkiyatını görüşüyoruz

Rusya Federal Askeri-Teknik İşbirliği Servisi Başkanı Dmitriy Şugayev, Türkiye ile yeni bir parti S-400 sevkiyatı için görüşmelerin sürdüğünü, Rusya'nın öngörülebilir bir gelecekte konu üzerinde anlaşabilmeyi umduğunu söyledi.
Pazartesi, 16 Mart 2020 12:07

Rusya Federal Askeri-Teknik İşbirliği Servisi (FSVTS) Başkanı Dmitriy Şugayev, gerçekleştirdiği basın toplantısında, Türkiye'ye yeni S-400 hava savunma sistemi sevkiyatı ihtimaline ilişkin açıklama yaptı.

Sputnik'te yer alan habere göre, Şugayev, “Türkiye’ye yeni bir parti S-400 sevkiyatı yapılması konusu hâlâ gündemde, hiçbir yere kaybolmadı. Sistemin bileşimi, sevkiyat tarihleri ve başka koşullar hakkında konuşuyoruz. Şu an görüşme süreci devam ediyor ve öngörülebilir bir gelecekte ortak bir paydaya varmayı umuyoruz” dedi.

Sevkiyat konusunun üzerinin örtüldüğünü ya da gündemde olmadığını söylemek için bir neden olmadığını söyleyen Şugayev, “Bir kez daha tekrar ediyorum, konu gündemden kaldırılmadı” diye konuştu.

'TÜRKİYE S-400 ÜRETİMİNDE YER ALABİLİR'

Şugayev ayrıca Türkiye’nin üzerinde görüşülen yeni sevkiyat süreci çerçevesinde üretimin bir bölümünde yer alabileceğini belirtti.

Şugayev, “Opsiyon kapsamında Türkiye’nin üretim sürecinde belirli bir katılım göstermesi öngörülüyor. Bunu böyle söyleyebilirim, ancak bir detay vermeyeceğim. Nihai karar alınana kadar bir açıklama yapmak istemiyorum” dedi.

Şugayev, "her konuda bilinçli olarak hareket ettiklerini, bu işbirliğinin iki taraf için de faydalı olurken ulusal çıkarlara aykırı olmaması gerektiğini anladıklarını" kaydetti.

'SU-35 İÇİN BAŞVURU OLMADI'

Türkiye’ye olası Su-35 sevkiyatı konusuna da değinen Şugayev, “Bu konuda görüşmeler sürüyor ancak, bunlar çok aktif görüşmeler değil. Daha çok belirleyici, teknik açıdan görüşmeler. Bugün-yarın bir sözleşme imzalarız diyemem. Görünüşe göre Türkiye’nin Su-35 isteyip istemediğine dair siyasi bir karar alması gerekiyor. Türkiye, bu uçak için henüz bir başvuruda bulunmadı” dedi.