Rusya: Suriye görüşmeleri doğrudan olmalı ve Kürtler de masada bulunmalı

Rusya'nın BM Cenevre Ofisi Daimi Temsilcisi Aleksey Borodavkin, Suriye görüşmeleri için "Kürtlerin de masada olması gerektiğini" söyledi.
Dış Haberler
Perşembe, 09 Şubat 2017 17:08

Cenevre'de ay sonunda yapılması planlanan Suriye barış görüşmelerinin doğrudan hükümet ve "muhalefet" temsilcileri arasında yapılması gerektiğini söyleyen Rusya'nın BM Cenevre Ofisi Daimi Temsilcisi Aleksey Borodavkin, "Kürtlerin de masada olması" yönünde görüş belirtti.

Sputnik'in haberine göre Borodavkin, "Görüşmelerin doğrudan yapılması gerektiğine ve Kürtler de dahil olmak üzere Suriye'de barışçıl çözümden yana olan tüm siyasi güçlerin temsil edilmesi gerektiğine inanıyoruz" dedi.

BM Güvenlik Konseyi'nin BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'ya verdiği Suriyeli "muhalefet" heyetinin nihai listesini oluşturma yetkisini anımsatan Borodavkin, "Moskova, Kahire, Astana, Hmeymim ve Riyad grubu temsilcileri ile Astana'daki görüşmelere katılan silahlı grupların üyelerinin "muhalefet" heyetinde bulunması gerekiyor" diye konuştu.

'RUSYA, TÜRKİYE, İRAN VE ÜRDÜN, MÜZAKERELER İÇİN UYGUN KOŞULLARI SAĞLADI'

"Rusya, Türkiye, İran ve Ürdün'ün çabaları sayesinde görüşmelerin yeni turu için uygun koşulların oluştuğunu" da söyleyen Rus diplomat, müzakerelerde yeni bir erteleme olmamasını umduklarının altını çizdi.

İlk olarak 9 Şubat'ta yapılacağı duyurulan Cenevre'deki Suriye görüşmeleri, 20 Şubat tarihine ertelenmişti.