Rusya: Astana görüşmeleri Suriye'yi bölmek isteyenlerce hoş karşılanmıyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Astana görüşmelerinin sonuçlarının 'Suriye'yi prensliklere bölmek isteyenlerce hoş karşılanmadığını' söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye'deki çatışmaların sona erdirilmesi için yapılan Astana görüşmelerinde alınan sonuçlarının, "Suriye'yi prensliklere bölmek isteyen taraflar tarafından hoş karşılanmadığını" söyledi.

Sputnik'in haberine göre Astana’da garantör ülkeler Türkiye, İran ve Rusya arasında dışişleri bakanları düzeyinde yapılan görüşmede konuşan Lavrov, "bir yıl önce Rusya, İran ve Türkiye arasında kurulan Astana formatının geçerliliğini kanıtladığını ve bu sürecin Suriye’deki durumu normalleştirme ile eş anlamlı hale geldiğini" ifade etti.

Astana’daki görüşmeleri ‘çok yapıcı’ olarak niteleyen Lavrov, görüşmelerin "gerilimi azaltma bölgeleri, tutuklu ve rehinelerin iadesine yönelik çalışma grubu kurulması" gibi sonuçlar verdiğini hatırlattı.

Lavrov “Çalışmalarımızla insani yardımların ulaştırılmasını son derece hızlandırdık, BMGK’nın 2254 sayılı kararı çerçevesinde tam kapsamlı siyasi süreç sağlanması için koşullar yarattık. Bunu Soçi’de yapılan Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nde yapılan nihai açıklama da açıkça gösterdi” dedi.

'ASTANA'DA YAPTIKLARIMIZ BU TARAFLARI MEMNUN ETMİYOR'

Lavrov, açıklamalarına şöyle devam etti: 

“Suriye’nin toprak bütünlüğüne ve bağımsızlığına dayalı olarak Astana’da elde edilen gelişmeler herkesi mutlu etmiyor. Uluslararası hukuku ihlal eden, 2254 sayılı karara uymayan tarafların, Ortadoğu’nun bu önemli ülkesinde dış aktörler tarafından kontrol edilebilecek küçük prensliklerin oluşması için, Suriye’nin parçalanması ve rejimin değişmesi yönünde hareket ettiği açıkça görülüyor.  Bu tarafları elbette Astana’da yaptıklarımız memnun etmiyor.”

'DOĞU GUTA'DAKİ TERÖRİSTLERİ KORUMAYI KESİN'

Lavrov, ABD’nin öncülüğündeki koalisyona "Doğu Guta’daki teröristleri korumayı kesme çağrısı" yaptı.

Lavrov “ABD öncülüğündeki koalisyonun bir şekilde Doğu Guta’da yapıldığı gibi, aşırıcıların korunmaması gerektiğinin farkına varmasını ve El Nusra’nın da aralarında bulunduğu terör örgütleriyle ismi ve görünüşü ne olursa olsun taviz vermeden mücadele etmesini umuyorum” dedi.