Rojava'da siyasi gerginlik: ENKS, TEV-DEM ile ilişkileri askıya aldı

Barzani'ye yakın Suriye Kürt Ulusal Konseyi, PYD'nin kanton seçimlerini ertelememesi üzerine PYD'nin içinde bulunduğu TEV-DEM ile ilişkileri askıya aldığını duyurdu.
Arşiv
Cuma, 13 Mart 2015 08:38

Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) Genel Sekreterliği, Rojava’nın yönetimini oluşturmak için kurulan Siyasi Mutabakat Konseyi üyeliğini dondurduğunu açıkladı.

Rûdaw'ın haberine göre, ENKS’den yapılan açıklamada, sözkonusu kararın, PYD’nin de içinde yer aldığı Demokratik Halk Hareketi’nin (TEV-DEM) Cezire Kantonu yerel seçimlerini ertelememesi üzerine alındığı belirtildi.

Açıklamada, Duhok Anlaşması’nın ortak çalışmaya dayalı olduğu belirtilerek, seçimlerin ertelenmemesi nedeniyle tüm kurullardaki temsiliyetlerini askıya aldıkları kaydedildi.

Rûdaw’a konuşan ENKS Genel Sekreterlik üyesi Hasan Salih, kararın 5 Mart’taki toplantıda alındığını ancak seçimlerin ertelenebileceği umuduyla şimdiye kadar açıklamadıklarını aktardı.

Cızire Kantonu’nda seçimler yarın yapılacak.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani’nin çağrısıyla, 2014’ün Ekim ayında Duhok’ta bir araya gelen ENKS ve TEV-DEM, ortak yönetim, ortak güç ve siyasi birlik konusunda anlaşmıştı.

Siyasi Mutabakat Konseyi’ne 12’si TEV-DEM’den, 12’si de ENKS’den toplam 24 kişinin seçilmesi kararlaştırılmıştı.

Anlaşmaya göre, geri kalan 6 kişiyi de TEV-DEM ve ENKS’den seçilen 24 kişi belirleyecekti.  

Suriye Kürdistan Demokrat Partisi’nin (PDK-S) 2 üyeyle temsil edileceği yönetimde, diğer 8 parti 1’er koltuğa sahip olmuş, diğer 2 üyelik ise bağımsız kişilere verilmişti.

Ancak ENKS bünyesindeki El Parti, El Wehde ile El Wifaq partileri, Rojava yönetimini oluşturacak “Siyasi Mutabakat Konseyi” seçimlerinde TEV-DEM üyelerine oy verdi. Bunun üzerine ENKS, sözkonusu 3 partiyi ihraç etmişti.

TEV-DEM, daha sonra tek taraflı olarak Cızire’de seçim kararı almıştı.