Önemli iddia: IŞİD, silah tedariki ve Türk bayrağının indirilmesi şartıyla Süleyman Şah'a girişe izin verdi

El Ahbar gazetesinde çıkan bir değerlendirmeye göre, Türkiye Süleyman Şah türbesini PYD kontrolündeki bir bölgeye taşıyarak Kobani'de bir askeri varlık elde etmiş oldu. Daha önemli bir iddia ise, IŞİD, silah ve Türk bayrağının indirilmesi karşılığında TSK'nın türbeye girmesine izin verdi.
Dış Haberler
Salı, 24 Şubat 2015 11:27

Türkiye'nin "Süleyman Şah" operasyonunun dünyadaki yankıları devam ediyor.

Lübnan'dan yayın yapan El Ahbar gazetesinde Elie Hanna imzasıyla çıkan haberde, Türkiye'nin türbe operasyonunu "düşman" saydığı YPG ve Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) kontrolündeki bölgelerden geçerek yaptığına dikkat çekildi.

Haberde, IŞİD'in kontrol altına aldığı bölgelerdeki türbe ve mezarların aksine, Süleyman Şah Türbesi'ne dokunmadığı da vurgulandı.

Türbenin taşındığı Eşme'nin, PKK'ye yakın Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) kontrolünde olduğunu hatırlatan El Ahbar, artık Türkiye'nin Kobani kantonunda bir silahlı varlığa sahip olduğunu, Suriye Kürtlerinin Türk çıkarlarıyla çatışacak siyaset izlemeyi iki kez düşüneceğini ileri sürdü.

OPERASYON PLANI
El Ahbar, Türkiye'nin müttefiklerinin operasyondan önce bölgeyi Türk ordusunun geçişine hazırladığını yazdı.

İçinde YPG, El Ekrad Cephesi, Rakka Devrimcileri Tugayı gibi grupların bulunduğu Burkan el-Fırat Operasyon Odası'nın aldığı inisiyatifle, Cumartesi günü Karakozak Köprüsü ve Karakozak civarı "askeri bölge" ilan edildi.

Bundan birkaç gün önce bu gruplar, Kobani'nin güneyindeki Nasru, Harus ve Cada köylerini IŞİD'den aldı. Böylece, türbeye giden Karakozak köprüsü kuşatılmış oldu.

Bu sıralarda YPG de aynı bölgeleri çatışma alanı ilan etti. YPG, türbe ile Kürt güçleri arasında IŞİD varlığı olmadığını da duyurdu.

'IŞİD TEHDİDİ İNANDIRICI DEĞİL'
Gazeteci Metehan Demir'in türbe hakkındaki iddialarına yer veren El Ahbar, Süleyman Şah'taki askerlere IŞİD'lilerin su ve gıda yardımında bulunduğunu, bu nedenle resmi Türk yorumu olan "IŞİD tehdidi" iddiasının gerçeği yansıtmadığı iddia edildi.

Suudi destekli Şark'ül Evsat'a konuşan Halepli "muhalefet" lideri Munzir Salal ise, Türkiye ile IŞİD arasındaki koordinasyonun yeni bir şey olmadığını söyledi.

Salal, 3 ay önce, IŞİD'in Türk askerlerinin türbeye girişine izin verdiğini de ileri sürdü. Bu iznin karşılığında ise Türkiye'den silah ve türbedeki Türk bayrağını indirmesini istedi.

YPG sözcüsü Redur Xalil, Kürt bölgelerinden çıktıktan sonra Türk ordusunun geçişini IŞİD'in kolaylaştırdığını ileri sürdü. "Muhaliflere" yakın Halep Medya Merkezi de, Menbic kırsalından geçerken TSK'ya IŞİD'lilerin eşlik ettiğini belirtti.