Mısır: Türkiye içişlerimize karışmazsa ilişkileri düzeltiriz

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri, Ankara ile ilişkilerin yeniden düzeltilme şartı olarak "Türkiye Mısır'ın içişlerine müdahaleden uzak durursa olumlu ilişkilere her zaman hazırız’ mesajını verdi.
Pazartesi, 29 Aralık 2014 15:49

Başkent Kahire'de Dışişleri Bakanlığında diplomasi muhabirleriyle görüşmesinde açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Samih Şükri, Mısır halkının, Türk halkına karşı olumlu duygular beslediğini, Türk halkının da Mısır halkına karşı aynı duyguları hissettiğini söyledi.

El Cezire Türk'ün haberine göre Mısır Dışişleri Bakanı şöyle konuştu:

Türkiye'nin şu anki siyaseti ideolojik düşünce üzerine kurulu. Arap bölgesi ve Mısır aleyhine kendi çıkarlarını gerçekleştirmeyi hedefliyor. Şüphesiz bu siyaset olumlu olmadığı gibi Mısır-Türkiye yakınlaşmasına da katkı sağlamıyor. Türkiye Mısır'ın içişlerine müdahaleden uzak durursa olumlu ilişkilere her zaman hazırız.

Mısır'ın Türkiye'ye karşı hiçbir zaman olumsuz bir tutum içinde olmadığını dile getiren Şükri, ‘Ancak Türk yetkililerinden çelişkili mesajlar geliyor. O derece ki hangisinin Türkiye'nin konumunu yansıttığını bilmiyoruz. Bu artık kısır bir döngü oldu. Uluslararası arenada da kınanan bu hakaretlere karşılık vermekle çaba kaybedemeyiz’ dedi.

Samih Şükri, Türkiye’nin hakaretlerinin uluslararası anlamda da kınandığını ve bunun BM Güvenlik Konseyi için yapılan seçimleri kaybetmesine yol açtığını iddia etti.

KATAR'LA İLİŞKİLERİN DÜZELMESİ
Katar-Mısır ilişkilerine de değinen Şükri, ülkesinin Katar'a bir Arap ülkesi olarak muamele ettiğini, Katar-Mısır ilişkilerinin, Mısır-Türkiye ilişkilerinden farklı olduğunu belirtti. Mısır Dışişleri Bakanı, Araplar arası ilişkilerin çıkarların üzerinde olduğunu da vurguladı.

Samih Şükri, tüm Arap ülkelerinin Mısır ve Katar arasında iletişim köprüleri kurularak, son dönemde yaşanan gerginliğin sonlandırılmasını istediğini ifade etti ve Katar'ın Mısır'a desteğinin Arap dünyasının hedeflerini gerçekleştirmek için yapılan ortak çalışmalarla uyumlu olmasını temenni etti.

Doha ve Kahire yönetimlerinin, Temmuz 2013'te Mısır'da yaşanan askeri darbenin ardından gerilen ilişkileri, Suudi Arabistan'ın girişimiyle son dönemde yapılan ziyaret ve açıklamalarla normale dönmeye başladı.