Kolombiya hükümeti ve ELN arasında ateşkes

Kolombiya hükümeti ile Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) arasında ateşkes imzalandı.
EPA
Salı, 05 Eylül 2017 12:28

Kolombiya hükümeti ve Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN), 50 yıldan fazladır süren çatışmada ilk defa ateşkes konusunda uzlaştı.

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, ateşkesin 1 Ekim tarihinden 12 Ocak'a kadar süreceğini belirtti. Santos bu tarihin uzayabileceğini de sözlerine ekledi.

ELN ise İspanyolca attığı tweetinde, "Evet, yaptık! Çift taraflı ateşkese ulaşmamızda yardımcı olan herkese teşekkürler" dedi.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre Kolombiya hükümeti, FARC (Kolombiya Silahlı Devrimci Güçleri) ile gerçekleştirdiği barış görüşmelerinin başarıya ulaşmasının ardından aynısının ELN ile de gerçekleşmesini istiyor.

ELN, Papa Francesco'nun önümüzdeki günlerde Kolombiya'ya gerçekleştireceği ziyaretin sürecin hızlanmasında rol oynadığını aktardı.

Santos bir televizyonda yaptığı konuşmasında, "önceliğin vatandaşları korumak olduğunu, bu süreçte kaçırmaların, petrol borularına saldırıların ve vatandaşları etkileyen diğer saldırıların azalacağını" söyledi.

Hükümet de bunun karşılığında hapishanedeki ELN militanlarının koşullarını iyileştirecek ve aktivist liderlerin güvenliğini artıracak.