KDHC'den 'yeni silah' testi

KDHC lideri Kim Jong Un, ABD’nin askeri tatbikatlarının ardından bu gün ‘yeni bir silah’ denemesine katıldı.
soL - Dış Haberler
Cumartesi, 17 Ağustos 2019 12:37

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) resmi haber ajansı, ‘yeni bir silah’ denemesinin gerçekleştiğini duyurdu.

Dün bir KDHC temsilcisi ABD’yle yapılan görüşmelerin karşı tarafın provokasyonlarından dolayı sonlandırılacağını açıklamıştı.

ABD’NİN KDHC ELÇİSİ JAPONYA VE GÜNEY KORE'Yİ ZİYARET EDECEK

ABD Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, ABD’nin KDHC özel elçisi Stephen Biegun’un önümüzdeki hafta Japonya ve Güney Kore’ye seyahat edeceğini duyurdu.

Biegun'un gezisinin haberi, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kim Jong Un’un kendisinden ‘özür dilediğini’ iddia etmesinden sonra geldi. Bölgede ABD’nin savaş provası düzenlemesinin ardında KDHC birden fazla balistik füze testi yaparak bu testlerin ABD’ye yönelik bir uyarı olduğunu duyurmuştu. Testlerin ardından ABD Başkanı Donald Trump, Twitter’dan yaptığı paylaşımda Kim’in kendisinden bizzat özür dilediği iddiasını ortaya atmıştı.

Geçen hafta, Trump, Kim’in nükleer ve uzun menzilli testlerinden vazgeçme taahhüdünü ihlal etmediklerini söyleyerek Kim'den “çok güzel bir mektup” aldığını ve onunla başka bir toplantı yapabileceğini iddia etmişti. Yarım adayı nükleer silahlardan arındırma müzakereleri, iki lider arasındaki 30 Haziran toplantısından bu yana fiili olarak çıkmaza girmiş durumda.