IŞİD'in öldürülen 2 numarası Adnani kimdir?

IŞİD, dün 2 numaralı komutanı ve sözcüsü Ebu Muhammed el-Adnani'nin Halep'te bir hava saldırısında öldüğünü duyurmuştu. Akşam saatlerinde de Pentagon'dan bunu teyit eden bir açıklama geldi. Pentagon'un yaptığı açıklamaya göre Adnani, Halep'in kuzeydoğusundaki Bab kentinde koalisyonun hava saldırısında öldü. Rusya Savunma Bakanlığı bugün yaptığı açıklamadaysa Adnani'nin Rus uçaklarının saldırısında öldüğünü bildirdi.
Dış Haberler
Çarşamba, 31 Ağustos 2016 15:12

Asıl adı Taha Subhi Falaha olan Ebu Muhammed el-Adnani, IŞİD'in ünlü sözcüsüydü.

39 yaşında olduğu belirtilen Adnani, 1977 yılında Suriye'nin İdlib kentinin güneyindeki Binniş kasabasında doğdu.

IŞİD'e ait haber ajansı 'Amak'ın dün Telegram hesabından duyurduğuna göre Adnani, Halep'te saldırıalrı pükürtmeye yönelik operasyonları komuta ederken hava saldırısıyla öldü.

Pentagon sözcüsü Peter Cook tarafından yapılan açıklamadaysa Adnani'nin koalisyonun Halep'in kuzeydoğusunda Suriye-Türkiye sınırı yakınındaki Bab kentinde hava saldırısıyla öldürüldü.

Bugün Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamadaysa Adnani'nin yine Bab kentinde Rusya Hava Kuvvetlerine ait savaş uçaklarının saldırısında öldüğü bildirildi.

CULANİ İLE BİRLİKTE GELDİ

Ebu Muhammed el-Adnani, 2011 yılında El Kiade tarafından Culani'yle beraber Nusra Cephesi'ni kurmak üzere Suriye gönderildi.

Adnani'nin IŞİD'in dış ülkelerdeki ''yalnız kurt'' saldırılarını planlayan ve koordine eden başlıca isim olduğu belirtiliyor.

Adnani'nin ölümünün ardından IŞİD destekçisi sosyal medya hesaplarından da ''Adnani'nin intikamı için'' batı ülkelerinde ''yalnız kurt'' saldırılarının tekrar başlatılması yönünde mesajlar paylaşıldı.

Adnani'nin Suriye'ye IŞİD'in ya da Irak El Kaide'sinin ''kurucu babası'' olarak bilinen Ebu Musab ez-Zerkavi tarafından görevlendirildiği Adnani'nin bir dönem ez-Zerkavi ile yakın ilişkiler kurduğu biliniyor.

ZERKAVİ'NİN YAKININDA

Irak El Kaide'siyse Bağdat'ta 2003'te başlayan ABD işgali sonrasında kaotik ortamdan yararlanan Adnani'nin de dahil olduğu bir zümre tarafından ez-Zerkavi liderliğinde Irak Mücahitler Şura Konseyi ismiyle ''işgale karşı direniş'' adı altında kuruldu.

Ebu Musab ez-Zerkavi'nin Usame Bin Ladin'e sadakat sözü vererek bağlılığını ilan etmesi sonrasında kurulan Irak Mücahitler Şura Konseyi, El Kaide tarafından tanınarak ''Rafizi Yurdundaki El Kaide Örgütü'' ismini aldı.

Irak El Kaide'si o yıllarda örgütün internet üzerinden dünyaya servis ettiği kafa kesme videolarıyla sık sık gündeme gelmişti.

Ez-Zerkavi, 2006 yılında ABD'nin düzenlediği hava saldırısında öldü.

O DA 'BUKKA SAKİNİ'

Adnani, 2005 yılında Irak'ın batısındaki Anbar eyaletinde ABD güçleri tarafından yakalanarak Bukka Kampına götürüldü. Adnani, yaklaşık 5 yıl, Bukka Kampı ve ABD tarafından kurulan diğer tesislerde hapsedildi.

Pentagon tarafından kurulan bu hapishane ve tesisler, IŞİD'in üst düzey kadroları için bir okul işlevi gördü. Adnani de bunların "mezunlarından" biriydi.

Paris Bataclan'daki ve Nice'deki Bastille Günü anmasına yönelik terör saldırısının Adnani tarafından yapılan çağrı sonrası gerçekleştirildiği ve IŞİD'in dış ülkelerdeki diğer saldırılarının da Adnani tarafından planladığı ve koordine edindiği bilgisi verildi.