İran'dan tepki: Türk ordusu Suriye'deki operasyonlarını durdurmalı

İran Dışişleri, Türkiye'nin Suriye'nin toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygı göstermesini talep ederken, Cerablus operasyonunun işleri daha da karmaşıklaştırdığını söyleyerek Türkiye'den faaliyetlerini bitirmesini istedi.

Dış Haberler

Türkiye'nin Cerablus operasyonunun devam etmesi ve YPG ile çatışma noktasına gelinmesi, İran tarafından kaygıyla karşılandı.

Mehr Haber Ajansı'nın haberine göre, İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Gasemi, "terörle mücadele" ve istikrar için gösterilen çabaların tüm ülkelerin sorumluluğu olduğunu, ancak Suriye'nin toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygı gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Suriye'deki operasyonların merkezi hükümetle koordinasyon hâlinde yapılması gerektiğini kaydeden Gasemi, merkezi otoritenin altının oyulmasının kabul edilemez olduğunu da vurguladı.

Türk ordusunun Suriye'de devam eden varlığının bölgedeki durumu daha da karmaşık hâle getirdiğini savunan sözcü,  "Kuzey Suriye'deki çatışmaların boyutunu büyütmek daha fazla sivilin ve masum insanın ölmesinden başka bir işe yaramaz, Türk ordusunun buradaki askeri operasyonlarını durdurması bir zorunluluktur" dedi.