İran'dan önemli iddia: 3 bin hacının cesedi TIR kasalarında bekletiliyor

İranlı bir yetkili, hac izdihamında hayatını kaybedenlerin gerçek sayısının açıklanmadığını, izdihamda en az 4 bin 700 hacının öldüğünü söyledi.

İran Hac ve Ziyaret Kurumu Başkanı Said Evhedi, Hac ibadeti esnasında 'şeytan taşlarken' hayatını kaybeden hacı sayısının en az 4 bin 700 olduğunu belirtti. Said Evhedi, Mina'daki izdihamda ölen hacı sayısının açıklanandan fazla olduğunu belirterek, "Halen 21 TIR'da 3 bin hacı cesedi tahliye ve teşhis için bekliyor" diye konuştu.

İran televizyonu IRINN'e konuşan İran Hac ve Ziyaret Kurumu Başkanı Evhedi, Mina'daki izdihamda hayatını kaybeden İranlıların sayısının 228'e yükseldiğini söyledi. Evhedi, "Akıbetleri hakkında bilgi alınamayan İranlı sayısı 248 kişi. Ölü sayısının artmasından endişeleniyoruz" diye konuştu.

'21 TIR'DA EN AZ 3 BİN CESET VAR'

Hayatını kaybeden hacıların onlarca ülkeden olduğuna dikkati çeken Evhedi, "Olayda ölen hacı sayısının en az 4 bin 700 kişi olduğunu düşünüyoruz. Halen 21 TIR'da en az 3 bin ceset tahliye ve teşhis için bekliyor" ifadelerini kullandı.

Kurban Bayramı'nın ilk günü Mina'da yaşanan izdiham sonucunda Suudi yetkililere göre, 169 İranlının da aralarında olduğu 769 kişi hayatını kaybetmiş ve 934 kişi yaralanmıştı.

Bugün İran basınında Mekke'de hayatını kaybeden İran vatandaşlarının sayısının 228'e çıktığı, 248 İranlıdan da haber alınamadığı yönünde haberler yer aldı.