İran ile Türkiye arasında ilk kez para takası

İran ile Türkiye'nin para birimleri, ilk defa ABD doları veya avro gibi üçüncü bir rezerv para birimine ihtiyaç duymadan takas edildi.
Salı, 17 Nisan 2018 11:57

İran ile Türkiye arasındaki ilk para takasının dün gerçekleştiği açıklandı.

BBC'nin aktardığı habere göre, İran hükümetine bağlı haber ajansı IRNA, iki ülkenin para birimlerinin ilk defa ABD doları veya avro gibi üçüncü bir rezerv para birimine ihtiyaç duymadan takas edildiğini duyurdu.

IRNA'ya konuşan İran Merkez Bankası'nın halkla ilişkiler yetkilileri, bu hamleyle birlikte "iki ülke arasındaki ticaretin ve bankacılık işlemlerinin kolaylaşacağını, döviz kuru riskinin ise azalacağını" belirtti.

İki ülkenin ticarette kendi para birimlerini kullanmaları Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Ekim 2017'deki İran ziyaretinde de gündeme gelmiş, ülkeler para takası anlaşması imzalamıştı.

Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile Tahran'da düzenlediği basın toplantısında "Merkez Bankalarımızın riyasetinde, finans sektörlerine bir hareketlilik getirme kararı aldık. Yerli parayla alışveriş yapma sürecini hayata geçirme kararını verdik" demişti.

Ocak 2018'de Türkiye ve İran'ın merkez bankası vekillerinin bir araya gelmesinden sonra İran basınına konuşan İran Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Ahmet Irakçi, para takasının kısa sürede yürürlüğe girmesini beklediklerini söylemişti.