İngiltere Başbakanı Theresa May istifa kararı aldı

İngiltere Başbakanı Theresa May'in yarın istifa etmesi bekleniyor.
Perşembe, 23 Mayıs 2019 08:31

Reuters'ın haberine göre İngiltere Başbakanı Theresa May'ın Cuma günü yapacağı açıklama ile istifa ettiğini duyurması bekleniyor.

Hükümetin Avam Kamarası'nın gündemini belirlemeden sorumlu bakanı Andrea Leadsom ise istifa ettiğini açıkladı.

BBC Türkçe'nin haberine göre, Leadsom, istifa gerekçelerini dört madde halinde sıraladı. May'in Avrupa Birliği (AB) ile yaptığı ve parlamentoya sunmaya hazırlandığı anlaşmayla 'tamamen bağımsız bir Birleşik Krallık' olamayacaklarını savunan Leadsom, ikinci bir Brexit referandumunun da 'tehlikeli bir şekilde bölücü' olacağı yorumunu yaptı.

Leadsom, Brexit ile ilgili teklif ve önerilerin ayrıntılı bir şekilde incelenebilmesi için kabinenin önüne getirilmediğini ifade ederek May'i eleştirdi. 

Leadsom, 2016'daki Brexit referandumundan Avrupa Birliği'nden ayrılık kararı çıkması sonrası David Cameron'ın istifasıyla boşalan başbakanlık görevine talip olmuş ancak daha sonra May'in başbakanlığının önünü açmak için yarıştan çekilmişti.

Times gazetesi ise Başbakan May'in, kabinesinin yeni Brexit anlaşmasına karşı çıkması sebebiyle yarın istifa etmeye hazırlandığını öne sürdü.