G7 zirvesinde Suriye toplantısı

İtalya'da düzenlenen G7 dışişleri bakanları toplantısında bugün özel bir Suriye oturumu düzenleniyor. Oturuma Türkiye de katılıyor.
Salı, 11 Nisan 2017 12:00

İtalya'nın Lucca kentinde biraraya gelen G7 dışişleri bakanları Suriye krizinde Rusya karşısında ortak tavır almalarına çalışıyor. Bu amaçla Lucca'da bugün özel bir Suriye oturumu düzenlenecek.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre Türkiye, Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Ürdün'ün dışişleri bakanlarının da katılımı ile yapılacak görüşmelerin ortak Suriye politikasının belirlenmesine katkıda bulunması umuluyor.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson da Lucca'daki görüşmelerin ardından Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Suriye krizini görüşmek üzere Moskova'ya gidecek.

ABD Dışişleri Bakanı'nın Moskova ziyareti öncesinde Suriye konusunda ortak bir çizgi belirlemek Washington açısından büyük önem taşıyor. İdlib'te 80 kişinin hayatını kaybettiği kimyasal saldırının ardından ABD'nin Suriye'deki askeri bir üssü vurması, ABD'nin Suriye politikasında radikal ber bir değişim olarak nitelendirilmişti. Ancak ABD Başkanı Donald Trump'ın bundan sonra Suriye konusunda nasıl bir tutum izleyeceği şimdilik bilinmiyor.

Beyaz Saray sözcüsü Sean Spicer, pazartesini günü Beyaz Saray'da düzenlenen basın toplantısında "bundan böyle askeri operasyon düzenlenmeyeceği garantisi olmamakla birlikte ABD'nin öncelikli hedefinin terör milisi IŞİD ile mücadele olarak kalacağı" açıklamasını yaptı.

Lucca'daki G7 dışişleri bakanları buluşmasında Suriye iç savaşındaki gelişmeler nedeniyle terör ile mücadele, Libya ve Ukrayna'daki durum ve Kuzey Kore ile olan nükleer anlaşmazlık konuları ikinci planda kaldı.