Fransa'da 'soykırım reddi' suç sayılmayacak

Fransa Anayasa Mahkemesi, Ermeni soykırımı tartışmalarıyla ilgili 'bazı suçların reddinin suç sayılmasına' ilişkin yasanın ilgili hükmünü iptal etti.
Cuma, 27 Ocak 2017 01:31

Fransa Anayasa Mahkemesi, Ermenilerin Büyük Felaket'ine ilişkin soykırım iddialarını da kapsayabilecek şekilde 'bazı suçların reddinin suç sayılmasına' ilişkin yasanın ilgili hükmünü iptal etti.

Sputnik Türkiye'nin haberine göre Anayasa Mahkemesi'nin kararında, geçen yıl sonunda yasalaşan tasarının "zaten var olan nefrete teşvikle ilgili yasaların yanında gerekli olmadığı" vurgulandı.

Kararda, "Bu yasa, işlendiği zaman suç teşkil etmeyen olaylar hakkında yorumda bulunmayı cezalandırma yolu açıyor. Aynı zamanda yasa normalde tarihi tartışmalarla kararlaştırılması gereken olay ve ifadelerin yasallığı konusunda belirsizliğe neden oluyor. Dolayısıyla bu yasa, ifade özgürlüğüne gereksiz ve orantısız bir saldırıdır" denildi.

Yasanın Ulusal Meclis ve Senato'dan geçmesi tepkilere neden olmuş, ilgili madde daha sonra bir anayasa hukukçusu ve Türk derneklerinin başvurusuyla nihai karar merci olan Anayasa Mahkemesi'ne götürülmüştü. 

Yasal değişiklikte Büyük Felaket'le ilgili iddialara yönelik doğrudan herhangi bir ifade bulunmuyordu. Ancak yasanın, 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanımamayı "nefret suçu" kapsamına sokarak, bu konuyla ilgili cezalandırmanın önünü açacağı belirtiliyordu. Bu yasaya göre bir kişiye 1 yıl hapis ve 40 bin euro para cezası verilebilecekti.

'PERİNÇEK KARARI GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULDU'

AA'nın haberine göre, Fransa Anayasa Mahkemesi'nin kararlarında, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Perinçek Davası'ndaki kararını göz önünde bulundurduğu değerlendiriliyor.

AİHM'in temyiz niteliğindeki büyük dairesi, soykırım iddialarına ilişkin açıklamaları sonrasında İsviçre'de mahkum olan Doğu Perinçek'in yaptığı başvuru ile ilgili olarak İsviçre'nin 'insan hakları ihlalinde bulunduğuna' hükmetmişti.