Finlandiya’da evlilik eşitliği yürürlüğe girdi

Finlandiya’da bugünden itibaren evlilik eşitliği uygulaması devreye girdi. Artık eşcinsellere de heteroseksüel çiftlere tanınan evlilik hakları tanınıyor.
Dış Haberler
Çarşamba, 01 Mart 2017 18:04

Finlandiya'da evlilik eşitliği uygulamaya başlandı. Ülkede bundan sonra eşcinsel çiftler de, heteroseksüel çiftlerle aynı evlilik haklarına sahip olacak.

KaosGL'nin haberine göre ülkenin önde gelen LGBTİ örgütlerinden Seta’dan Kerttu Tarjamo kararı, “Ulaşması on yıllar alan sevinçli bir an” diye değerlendirdi.

Gay Star News’a karara ilişkin konuşan Tarjamo, ülke genelinde kutlamaların olacağını, çok sayıda kişinin evleneceğini de belirtti.

2002’de eşcinsel çiftlere medeni birliktelik hakkı tanıyan düzenlemenin ardından eşit evlilik hakkı için 160 bin imza 2014’te parlamentoya ulaştı.

Parlamento aynı yıl eşit evliliği oyladı. 105 oy hakkın sağlanması yönündeyken 92 red oyu çıktı. 100 bin kişinin imzaladığı homofobik bir imza kampanyası yüzünden parlamentoyu eşit evlilik hakkını tekrar oylamaya karar verdi.

Nisan 2015’te bir kez daha oylandı. Bu sefer eşit evliliğe evet diyen milletvekillerinin sayısı 120 iken, karşı çıkanlar 49’da kaldı.

Evlilik eşitliğini engellemeye dönük başka hamleler olsa da bugün itibariyle yasa yürürlüğe girdi. Artık Finlandiya’da eşcinsel çiftler heteroseksüel çiftlerle aynı haklara sahip olarak evlenebilecek.