Filistinli şaire idam kararı!

Suudi Arabistan “ateizmi ve devrimci düşünceleri yaymak”, “dinden dönmek” ve “dine küfretmek” ile suçladığı Filistinli şair ve sanatçı Ashraf Fayadh hakkında idam kararı verdi
Cuma, 15 Ocak 2016 22:26

Şii dini lider Nimr el Nimr'in tepki toplayan ve İran'la gerilimi yükselten idamının ardından Suudi Arabistan, 35 yaşındaki Filistinli şair ve sanatçı Ashraf Fayadh hakkında da idam kararı verdi.

Fayadh, 2008 yılında yayımlanmış olan “Instructions Within” başlıklı şiir kitabında “ateizmi ve devrimci düşünceleri yaymak” ile suçlanmış, ardından “dinden dönmek” ve “dine küfretmek” iddialarıyla yaptığı suçlamalar da eklenmişti.

Uluslararası Af Örgütü ise Fayadh’ın hem uluslararası hukuka hem de Suudi Arabistan yasalarına aykırı olarak sorgulamalar sırasında avukat hakkından mahrum bırakıldığını açıklamıştı. Arap aydınları ise 2014 Şubat ayında Fayadh’ın hapishaneden salıverilmesini talep eden bir bildiri yayımlamıştı. Ailesi Gazze’den Suudi Arabistan’a göç etmiş olan Fayadh, “Edge Arabia” adlı Suudi-Britanya ortak sanat projesine sunduğu katkılarla Suudi sanatının dünya seyircisine tanıtılmasında kilit bir rol oynamıştı.