Filistin'de 'darbe' planı: Mahmud Abbas'ı devirecekler mi?

BAE, Mısır ve Ürdün'ün Filistin lideri Mahmud Abbas'ı devirmek için gizli bir plan hazırladığı iddia edildi.
Mahmud Abbas ve Ürdün Kralı Abdullah
Dış Haberler
Cuma, 27 Mayıs 2016 15:34

Filistin Yönetimi içerisinde de halk arasındaki popülerliği azalan Mahmud Abbas'a yönelik bir "komplo" hazırlandığı iddia edildi.

Middle East Eye'dan (MEE) David Hearst'ün haberine göre, planın sahipleri Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır ve Ürdün.

Planı hazırlayan üçlünün Abbas'ın yerine getirmek istediği isimse, Muhammed Dahlan.

İddiaya göre BAE, Dahlan'ın liderliği hususunda İsrail'le gizli görüşmeler yaptı. Suudi Arabistan ise, üçlünün nihai anlaşmaya varmasının ardından bilgilendirilecekti.

Üç ülkenin hazırladığı planın ayrıntıları şöyle:

  • Gelecek seçimiler için El Fetih'te birlik sağlamak ve onu güçlendirmek
  • Hamas'ı birbiriyle rekabet eden hiziplere bölerek zayıflatmak
  • Arap ülkelerinin desteği ile İsrail'le barış sürecini tamamlamak
  • Filistin kurumlarının -yani Filistin Yönetimi, Filistin Kurtuluş Örgütü başkanlığı ve El Fetih liderliği- kontrolünü ele geçirmek
  • Dahlan'ın Fetih ve Filistin Yönetimi tahtına oturmasını düzenlemek

Planın başlıca mimarlarından birisi olarak, Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid gösteriliyor. İddiaya göre Zayid, Abbas konusundaki ihtilaflarının Ürdün-BAE ilişkilerini zedelediğini Amman'a iletti.

BAE'nin bir noktada Abbas'ın tutuklanmasını ve Ürdün'e girişinin yasaklanmasını talep ettiği söyleniyor. İddiaya göre BAE'nin Ürdün'e karşı tavır almasının sebebi de Amman'ın Abbas'la olan ilişkileri.

Üç ülkenin BAE tarafından başlatılan süreci sürdürebilmesi için öncelikle El Fetih'teki bölünmüşlüğün giderilmesi gerektiği düşünülüyor.

Ürdün'ün, Abbas ile Dahlan'ı yeniden bir araya getirerek, "Fetih'i güçlendirmek" görüntüsü altında Abbas'ı devirecek hamle için yolu temizleme rolü üstlendiği iddia ediliyor.

Dahlan'ın Filistin Yönetimi liderliği için eski Dışişleri Bakanı Nasır el-Kudva'yı önerdiği, İsrail'inse Ahmed Kurei'yi istediği söyleniyor.

Hamas'ı zayıflatma/bölme planı ise, Dahlan'a göre iki şekilde yapılabilir: Birincisi, Hamas'ı "Gazze'deki iç Hamas" ve ve "Müslüman Kardeşler'e bağlı dış Hamas" olarak bölmek.

İkincisi ise, "yumuşak güç" kullanarak, örneğin Sina Yarımadası'na BAE tarafından inşa edilecek bir su arıtma tesisi aracılığıyla, Mısır ve müttefiklerinin üzerindeki Gazze'yi finanse etme baskısını azaltmak.

BAE'nin Hamas ve Gazze konusunda Tony Blair ile BM Temsilcisi Nicolai Mladinov'a çeşitli "görevler verdiği", Emirlik'in yakın zamanda Tunus'taki İslamcı Ennahda Partisi lideri Reşid Gannuşi ile de görüşmeyi planladığı söyleniyor.

Muhammed Dahlan, FKÖ ve Fetih içerisinde, İsrail istihbaratı ile ilişkili ve yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle istenmeyen adam ilan edilmişti. Ürdün, Dahlan'ın halk nezdindeki imajının kötü olduğuna dikkat çekiyor. Dahlan'ın ABD ve Körfez ülkeleri ile de yakın teması bulunuyor.

Ancak plan sahiplerinin Dahlan'a ABD seçimleri geçene kadar beklemesini söylediği iddia ediliyor.