Doğu Akdeniz'de yeni anlaşma

Yunanistan, Kıbrıs ve İsrail Doğu Akdeniz için yeni anlaşma yapacaklarını duyurdu.
soL - Dış Haberler
Pazartesi, 23 Aralık 2019 09:01

Doğu Akdeniz'de enerji alanında işbirliğini güçlendiren Yunanistan, Kıbrıs ve İsrail, yeni yılda EastMed doğal gaz boru hattının inşası için anlaşma imzalayacaklarını duyurdu.

Yunanistan Başbakanlığınca yapılan açıklamada, anlaşmanın 2 Ocak'ta başkent Atina'da imzalanacağı ve imza törenine Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades ve İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun katılacağı bildirildi.

Planın son haline göre İsrail'deki Levant havzası açıklarındaki doğal gaz rezervlerinden başlayacak olan EastMed boru hattı, Akdeniz boyunca ilerleyecek, Girit Adası ve Yunanistan anakarası üzerinden İtalya'ya kadar uzanacak.

Miçotakis'in çalışma ofisi, söz konusu anlaşmanın ilerleyen bir tarihte İtalya tarafından imzalanmasıyla tamamlanmış olacağını belirtti. Ancak İtalya Başbakanı Guiseppe Conte, Mayıs ayında EastMed boru hattının son bölümü olan İtalya ve Yunanistan arasındaki Poseidon projesine karşı olduğunu açıklamıştı.

ÜÇLÜ MEKANİZMA ANLAŞMASI

Yunanistan Kıbrıs ve İsrail, 20 Mart'ta İsrail'de yapılan ve Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun da katıldığı bir toplantıda boru hattı için bölgesel işbirliğinin geliştirilmesi konusunda üçlü mekanizma oluşturan bir anlaşmaya varmıştı.

Yaklaşık 2 bin kilometre uzunluğunda olması beklenen EastMed boru hattının Avrupa Birliği'nin (AB) doğal gaz ihtiyacının yüzde 10'unu karşılaması ve bu sayede birliğin Rusya'ya olan enerji bağımlılığını azaltması öngörülüyor.

AB, EastMed projesinin teknik çalışma maliyetine katkıda bulunuyor.

TÜRKİYE-LİBYA

Türkiye ve Libya'nın geçtiğimiz günlerde imzaladığı anlaşmayla Akdeniz'de sınır komşusu haline gelmesiyse bu hatla ilgili tartışmaya farklı bir boyut kazandırıyor. Eğer üçlü anlaşmadaki şartlar gereği hat uygulanmaya kalkarsa bu boruların Türkiye-Libya kontrolündeki sınırdan geçmesi anlamına gelecek.