Dışişleri Bakanlığı: Suriye anayasa komitesinin oluşumunda ilke mutabakatı sağlandı

Dışişleri Bakanlığı, Rusya, Türkiye ve İran'dan temsilciler ile BM temsilcisi Mistura'nın Cenevre'de gerçekleştirdiği toplantıda Suriye anayasa komitesinin oluşumunda ilke mutabakatına ulaşıldığını açıkladı.
Haber Merkezi
Salı, 11 Eylül 2018 18:38

Rus, Türk ve İranlı yetkililer, Suriye Anayasa Komitesi'nin oluşturulmasına ve İdlib'deki duruma ilişkin konuları ele almak üzere bugün Cenevre'de toplandı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı toplantının ardınan yaptığı açıklamada, Astana sürecinin garantör ülkeleri Rusya, Türkiye ve İran'dan temsilciler ile BM temsilcisi Staffan de Mistura arasında Cenevre'de yapılan görüşmede Suriye anayasa komitesine ilişkin ilke mutabakata varıldığını bildirdi.

Görüşmeler sonunda yapılan açıklamada garantörler arasında teknik düzeyde yapılacak görüşmelerle süreç devam ettirilecek.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şu şekilde:

"Astana garantörü ülkelerin heyet başkanları 10-11 Eylül 2018 tarihlerinde Cenevre’de BM Genel Sekreteri’nin Suriye Özel Temsilcisiyle biraraya gelmişlerdir.
Görüşmede, Suriye krizine siyasi bir çözüm bulunması çabaları kapsamında önemli bir aşama teşkil eden Anayasa Komitesi’nin oluşumu ve usül kuralları ele alınmıştır.
Bu bağlamda, rejim ve muhalefet tarafından önerilen listelere ilişkin ilke mutabakatı teyit edilmiş, teşkil edecek gruplardan üçüncüsü olan Sivil Toplum grubunun oluşumu istişare edilmiştir.
Süreç Astana garantörleri arasında teknik düzeyde görüşmelerle devam ettirilecektir"