Çin'den ABD'nin 'ticaret savaşı' tehdidine yanıt

Çin Dışişleri Bakanı, ABD'nin 'ticaret savaşı' tehdidine yanıt vererek, bunun gerçekleşmesi durumunda 'gereken cevabı vereceklerini' belirtti.
Perşembe, 08 Mart 2018 10:58

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, Çin ile ABD arasında "ticaret savaşı" çıkması durumunda gereken cevabı vereceklerini söyledi.

Çin Ulusal Halk Kongresi Genel Kurulu çerçevesinde Pekin’deki Medya Merkezi binasında basın toplantısı düzenleyen Vang Yi, ABD ile Çin arasında olası bir ticaret savaşına değinerek, böyle bir durumda herkesin zarar göreceğini ve Pekin yönetiminin zamanı geldiğinde uygun cevabı vereceğini ifade etti.

Ticaret savaşının sorunları çözmek için doğru bir yol olmadığını savunan Vang, "Özellikle bugünün küreselleşen dünyasında ticaret savaşına sarılmak yanlış bir reçete” dedi.

Dünyanın iki büyük ekonomisi ABD ve Çin’in sadece kendi halkları için değil dünyanın geri kalanı için de sorumluluğu bulunduğuna işaret eden Vang, "etkili ve yapıcı diyalog kurarak sorunlara karşılıklı çıkarlara uygun ve kazan-kazan çözümüyle yanıt aramaları gerektiğini" savundu.