'CIA'in işkenceci psikologları yargılanmayacak'

ABD'de 11 Eylül saldırılarının ardından CIA için şüphelilere yönelik işkence yöntemlerini tasarlayan iki psikoloğun yargılanmamasına karar verildiği öne sürüldü.

ABD'de CIA'e milyonlarca dolar karşılığında işkence yöntemleri tasarlamak, bunlara katılmak ve programı yönetmekle suçlanan iki ABD'li psikoloğa açılan davada anlaşmaya varıldı. Dava, ilk kez CIA ya da özel sözleşmeyle çalışanlarının işkence yöntemlerinden sorumlu tutulması açısından özel önem taşıyordu.

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU) 2015 yılında ikisi yaşayan (Tanzanyalı Süleyman Abdullah Salim ve Libyalı Muammed bin Suud) 3 eski esir adına CIA'in 2002'de işe aldığı psikolog James Mitchell ve Bruce Jessen'a dava açmıştı.

Afganistanlı Gül Rahman ise ACLU'ya göre iki hafta boyunca kendisine yapılan işkence sonucu CIA'ye ait hücrede hipotermi nedeniyle ölmüştü.

Sputnik'in haberine göre, yapılan anlaşma sonucu CIA'e işkence tasarlayan psikologların şüphelilerin dövülmesi, waterboarding (suda boğulma hissi yaratan bir işkence yöntemi) uygulanması, aşırı stres poziyonlarında tutulması gibi işkence yöntemleriyle ''kişisel olarak'' ilgili olmadıklarına karar verildi.

Ortak anlaşma metninde "Mitchell ve Jessen CIA için belli tutuklululara spesifik zorlayıcı sorgu metodları içeren programı hazırlamkta rollerini kabul ettiler. CIA'in programında suistimale uğrayan Gül Rahman'ın hayatını kaybetmesi ailesine acı verdi. Slim ve Bin Soud'un zorlayıcı sorgu metodlarına maruz klması da ailelerini üzdü" dendi.

Ancak  metinde psikolog Jensen'in, "Ne ben ne de Dr. Mitchell davada belirtilen izinsiz uygulamalara göz yumduk, katıldık ve de izin verdik. Biz ülkemize özgürlüklerin ve güvenliğin tehlikede olduğu bir zamanda hizmet ettik" sözleri yer aldı.

Metinde psikologlar Mitchell ile Jensen'in avukatı James Smith'in 3 esire yapılan muamelenin üzüntü verici olduğunu ancak bunun müvekkillerinin suçu olmadığını söylediği ifadeler de yer aldı.

​İki psikoloğa CIA uzmanlıkları için 81 milyon dolar ödemişti. Bunlar arasında 11 Eylül saldırılarının planlayıcısı Halid Şeyh Muhammed ile bir diğer üst düzey El Kaide şüphelisi Ebu Zübeyde'nin sorgulanmasına yardım etmek de bulunuyordu.

Ancak anlaşma sonucu iki psikoloğun 5 Eylül'de yapılması planlanan mahkemede yargılanmayacağı açıklandı. Anlaşmada ölen eski esir Rahman ya da diğer 2 eski esir için tazminat verilmesinin kabul edilip edilmediği de bilinmiyor.

ACLU ise davada varılan anlaşmayı ortak metindeki açıklamsıyla savundu. 

Yapılan açıklamada, "Biz bu davayı sorumluların bulunması ve kimsenin işkence ve suistimale uğramamasını sağlamaya yardım etmek için açtık. Hedeflerimize ulaştığımızı düşünüyoruz. Bu korkunç işkence hakkında CIA gizli kayıtları açıklamak, psikologlar ile üst düzey CIA yetkilileri de avukatlarımızın sorularını yanıtlamak zorunda kaldı. Uzun ve zorlu bir yol oldu ancak sonuçtan çok memnunuz " ifadeleri kullanıldı.