Biden'ın Türkiye programı belli oldu

ABD Başkan Yardımcısı Biden, 24 Ağustos'ta gerçekleştireceği Ankara ziyaretinde TBMM Başkanı Kahraman ile görüşerek, 15 Temmuz gecesi bombalanan parlamento binasını gezecek. Çankaya Köşkü'nde Başbakan Yıldırım ile bir araya gelecek Biden, daha sonra Cumhurbaşkanlığı'na çıkarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşecek.
AA
Salı, 23 Ağustos 2016 11:13

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın 24 Ağustos'ta gerçekleşecek Türkiye programının detayları belli oldu. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre, Biden çarşamba günü sabah saatlerinde başkent Ankara'ya ulaşacak.

Esenboğa Havalimanı'na inecek Biden, daha sonra TBMM'ye geçecek. Biden, TBMM Başkanı İsmail Kahraman ile basına kapalı gerçekleştireceği görüşmenin ardından 15 Temmuz gecesi darbe girişimi sırasında bombalanan TBMM'yi gezecek.

Başbakan Binali Yıldırım ile öğleden sonra Çankaya Köşkü'nde bir araya gelecek Biden, Yıldırım ile ikili görüşme yapacak. Biden ve Yıldırım, görüşme sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunacak.

Joe Biden, son olarak Cumhurbaşkanı  Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul edilecek. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne çıkacak ilk ABD'li lider olacak Biden, Erdoğan ile ikili görüşme gerçekleştirecek. Basına kapalı olacak bu görüşmenin başlangıcında, basın mensuplarının görüntü almasına müsaade edilecek. Biden, aynı gün akşam Türkiye'den ayrılacak.

BİDEN'DAN TÜRKİYE MESAJI

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada terör saldırılarına karşı Türkiye ile dayanışma içinde olduklarını açıklayarak Türkiye'ye geleceğini ifade etti.

Biden mesajında, ''Bir düğüne yapılan barbarca saldırıda 29'u çocuk 50 kişi öldü. 66 kişi yaralandı. Türk müttefikimizin yanındayız. Bu hafta, trajik saldırılar ve darbe girişimi sonrasında Amerika'nın Türk halkıyla dayanışmasının altını çizmek için Ankara'ya gidiyoruz.'' ifadelerini kullandı.