Almanya'daki Türk konsolosluklarından 'casusluk' suçlamasına ret

Almanya'daki Türkiye konsoloslukları, Alman Eğitim ve Bilim Sendikası'nın öğretmen ve velilerden muhbirlik yapmalarını istendiği yönündeki iddiaları reddetti.
Cumartesi, 25 Şubat 2017 09:07

Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletindeki Türkiye başkonsoloslukları, danışma toplantıları adı altında muhbirlik yapılmasının istendiği şeklindeki suçlamayı reddetti.

DW Türkçe'nin haberine göre Düsseldorf Başkonsolosu Nesrin Tuncay, bir gazeteye yaptığı açıklamada Türk öğretmen ve velileri ile düzenli toplantılar yaptıklarını, bu toplantılarda eğitimle ilgili konuların görüşüldüğünü ve sendikanın kasıtlı olarak Türk konsolosluklarının çalışmalarını karaladığını söyledi.

Essen Başkonsolosu Kemal Basa da 22 Ocak'ta temsilciliklerinde toplantı yapılmadığını ve sendikanın yalan iddia ortaya attığını belirtti. Basa o tarihte yapılan toplantıların gündeminde de herhangi bir değişiklik yapılmadığını ifade etti.

Alman Eğitim ve Bilim Sendikası, 22 Ocakta düzenlenen toplantılarda öğretmen ve velilerden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirenlerin Türk makamlarına bildirilmesini istediğini iddia etmiş, Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Eğitim Bakanlığı iddialara açıklık getirilmesini talep etmişti.

Bakanlık sözcüsü konuyla ilgili yaptığı açıklamada savcılık ve güvenlik makamların iddialardan haberdar edildiğini söyledi. Sözcü, iddiaların doğru çıkmasının ortaya kendileri için kabul edilemez bir durum çıkaracağını belirtti. Sözcü, iddiaların DİTİB imamlarının evlerinde yapılan aramalarla ilgili olabileceğini dile getirdi.