AB'den Rusya'ya 'Türkiye ile müzakere' çağrısı

AB üyesi 14 ülkenin dışişleri bakanları, İdlib'deki taarruzu derhal durdurmaya, Rusya'yı da Türkiye ile müzakereye çağırdı.
Çarşamba, 26 Şubat 2020 21:47

Avrupa Birliği üyesi 14 ülkenin dışişleri bakanları, Suriye'nin İdlib vilayetinde yaşanan gelişmelerle ilgili ortak açıklama yaptı.

İdlib'de bir "insani felaket" yaşandığını, uluslararası insancıl hukuka aykırı olarak hastaneler ve sağlık merkezlerinin bombalandığını iddia eden bakanlar, "Suriye topraklarının askeri yollardan geri alınması stratejisini, Suriyeli sivil halk için doğurduğu sonuçları dikkate almaksızın bedeli ne olursa olsun sürdürmektedir" dedi.

DW Türkçe'de yer alan habere göre dışişleri bakanları Rusya'yı da "İdlib'deki korkunç durumu yatıştırmak ve siyasi bir çözüme katkı sağlamak üzere Türkiye ile müzakereleri sürdürmeye" çağırdı.

Rusya'dan ayrıca, İdlib'e acil yardımların nakliyesi için oluşturulan mekanizmanın önümüzdeki aylarda yenilenmesini BM Güvenlik Konseyi'nde bloke etmemesi istendi.

Ortak açıklamada Almanya, Fransa, İtalya, Hollanda, İspanya, Portekiz, Belçika, Estonya, Polonya, Litvanya, İsveç, Danimarka, Finlandiya ve İrlanda dışişleri bakanlarının imzası bulunuyor.