ABD temsilcisi: Kuzey Kore savaş için yalvarıyor

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde konuşan ABD temsilcisi, "Kuzey Kore'nin savaş için yalvardığını" öne sürdü.
Pazartesi, 04 Eylül 2017 18:30

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) KDHC gündemiyle toplandı. Oturumda konuşan ABD'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley, KDHC'nin 'savaş için yalvardığını' öne sürerken "Ülkemizin sabrı sınırlı değil" ifadesini kullandı.

Sputnik'in haberine göre KDHC'nin hidrojen bombası denemesinin ardından toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde tartışmalar yaşanıyor.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Güvenlik Konseyi'ni birlik olmaya ve uygun tepkiyi koymaya çağırırken, Birleşmiş Milletler Siyasi İlişkilerden sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Jeffrey Feltman, tansiyonun yükselmesinin tehlikeli sonuçlara neden olabileceğini belirtti. Feltman, BMGK üyelerini KDHC'ye karşı "akıllı ve cesur" diplomasi yürütmeye çağırdı.

'HİÇ OLMADIĞI KADAR TEHLİKELİ'

Oturumda söz alan ABD'nin BM elçisi Nikki Haley ise saldırgan ifadeler kullandı. KDHC'nin eylemleri için 'yeter artık' ifadelerini kullanan Haley, BMGK'yı 'mümkün olan en güçlü yaptırımları' uygulamaya çağırdı.

15 konsey üyesinin 2006'dan bu yana KDHC'ye karşı kademeli yaptırım uygulama yaklaşımının "işe yaramadığını" savunan Haley, "Kim Jong Un savaş için yalvarıyor" ifadelerini kullandı.

Haley, "Çabalarımıza rağmen, Kuzey Kore'nin nükleer programı hiç olmadığı kadar ileride ve tehlikeli. Savaş, asla ABD'nin istediği bir şey değil. Bunu şimdi istemiyoruz. Ama ülkemizin sabrı sınırsız değil" şeklinde konuştu.