ABD, Rusya’nın San Francisco’daki konsolosluğunu kapatıyor

Rusya’nın ABD’ye uyguladığı diplomatik yaptırımına karşı ABD de kendi yaptırımlarını açıkladı. Buna göre ABD, Rusya’nın San Francisco’daki konsolosluğuyla Washington ve New York’taki ek binalarını kapatmasını talep etti.
Josh Edelson/AFP
Cuma, 01 Eylül 2017 11:52

Rusya'nın geçen ay Amerika Birleşik Devletleri'ne uyguladığı diplomatik yaptırımlara cevaben ABD de Moskova'dan San Francisco'daki konsolosluk binasıyla Washington ve New York'taki iki ek binasını kapatmasını istedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert'in yaptığı yazılı açıklamaya göre ABD, Rusya'dan 2 Eylül tarihine kadar San Francisco'daki konsolosluğu kapatmasını talep etti. Buna ilaveten ABD, Rusya'ya New York'ta bulunan konsolosluk ek binasıyla Washington'daki büyükelçilik ek binasını da 2 Eylül tarihine kadar kapatmasını iletti.

DW Türkçe'nin haberine göre, Rusya'nın ABD'ye uyguladığı diplomatik misyon küçültme kararını "mesnetsiz ve iki ülke arasındaki genel ilişkilere zarar verici” olarak değerlendiren Nauert, üç ABD şehrinde Rus misyonlarının kapatılması kararını Rusya'nın hamlesine "denklik” gözeterek aldıklarını belirtti.

Rus Dışişleri Bakanlığı tarafından gün içerisinde yapılan yazılı açıklamada ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'u arayarak yaptırımlardan haberdar ettiği ifade edildi.

Lavrov'un bu kararla ilgili olarak "üzüntüsünü” Tillerson'a aktardığının belirtildiği açıklamada, Rus diplomatın ABD'li mevkidaşına "Moskova yeni yaptırımları yakından inceleyecek ve ondan sonra tepkisini iletilecektir” dediği kaydedildi.

San Francisco'daki konsolosluk haricinde Rusya'nın ABD'de New York, Seattle ve Houston'da olmak üzere üç konsolosluğu ve Washington'da büyükelçiliği bulunuyor.