AB Komisyonu başkan adayı: Türkiye’yle müzakereleri sonlandıracağım

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanlığı’na aday olan Alman politikacı Manfred Weber, seçilmesi halinde Türkiye ile üyelik müzakerelerine resmen son vereceğini açıkladı.
Dış Haberler
Cumartesi, 13 Ekim 2018 15:29

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’den önümüzdeki yıl boşalacak koltuğa adaylığını koyan Alman politikacı Manfred Weber, “Türkiye'ye kapıları tamamen kapatacağını” açıkladı.

Avrupa Parlamentosu'ndaki en büyük grup olan Hıristiyan demokrat Avrupa Halk Partisi'nin (EPP) lideri olan Weber, “Türkiye, hiçbir zaman AB'ye üye olamaz” dedi.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, Hollanda’da yayımlanan De Telegraaf gazetesine konuşan Weber, başkan seçilmesi halinde Türkiye ile üyelik müzakerelerine resmen son vereceğini söyledi.

Weber, göreve başladıktan sonra, mümkün olan en kısa sürede Türkiye'nin AB üyeliği konusunun üzerine bir “kırmızı çizgi çekmek istediğini” vurguladı.

Ancak müzakereleri sonlandırma kararı resmi olarak sadece AB üyesi ülkelerin hükümet ve devlet başkanları tarafından alınabiliyor. 

Weber ayrıca, İngiltere'nin AB'den çıkış süreci (Brexit) konusunda da karamsar olduğunu dile getirdi. “Londra'da kaos var” diyen Weber'e göre, AB ile İngiltere arasında katı bir ayrılık süreci olacak. Bunun nedeni de, İngiltere Başbakanı Therasa May'e rağmen, anlaşmaya İngiltere Parlamentosu'nun destek vermemesi.

Weber, partisi tarafından onaylanması halinde başkanlık için en şanslı aday olarak görülüyor.

Almanya'da Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi’nin (CSU) de başkan yardımcısı olan Weber'in adaylığına, Almanya Başbakanı Angela Merkel destek veriyor.

AB Komisyonu Başkan adayı, önümüzdeki ay EPP'nin Helsinki'de yapılacak genel kurulunda netleştirilecek.