Yargıtay'dan skandal cinsel istismar kararı: Bekareti bozulmamış, cezası indirilsin

Yargıtay, 'bekareti bozulmadı' gerekçesiyle, 5 yıl boyunca 5 buçuk yaşındaki yeğenini taciz eden cinsel istismar suçlusu A.Y.'nin cezasında indirim yaptı.
Pazar, 20 Nisan 2014 15:30

Yargıtay İstanbul’da 5.5 yaşından itibaren 5 yıl boyunca cinsel istismara uğrayan çocukla ilgili skandal bir karar verdi. “Bekâreti bozulmadı” diyen Ceza Genel Kurulu, eylemi ‘basit cinsel istismar’ saydı. Amcanın cezası 3 yıla kadar inebilir.

Hürriyet'ten Oya Armutçu'nun haberine göre amca A.Y., 2005’ten başlayarak, 5.5 yaşında, ilkokul 2 ve ilkokul 5’inci sınıflarda küçük D.Y.’ye cinsel istismarda bulundu ve “Eğer bunları söylersen öldürürüm” diye tehdit etti. Korkan çocuk, ancak 11 yaşında amcasının cinsel saldırısı üzerine annesine olayı anlattı. Ailenin şikâyeti üzerine 2009’da amcaya Bakırköy 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

‘Ruh-beden sağlığı bozuldu’
Mahkeme, Adli Tıp Kurumu’nun D.Y.’nin ‘ruh ve beden sağlığının bozulduğu’ raporunu da göz önüne alarak, eylemi ‘cinsel istismara teşebbüs’ olarak nitelendirdi. Amcaya, 18 yıl hapis cezası verildi ancak mahkeme sonra cezayı sanığın ‘iyi halinden’ 14 yıl 4 ay 15 güne indirdi. Temyizde Yargıtay, 12 Şubat 2012’de, ‘basit cinsel istismar var’ diye kararı bozdu. Mahkeme ise bozma kararına uymayıp hapis kararında direndi.

Yargıtay: Basit cinsel istismar
Direnme kararı üzerine dava salı günü Yargıtay Ceza Genel Kurulu’na (YCGK) geldi. Kurul, Yargıtay’ın “Organ sokmak suretiyle eylem işlenmemiş. Basit cinsel istismardır. Kız bakire” kararını yerinde gördü ve mahkemenin direnme kararını bozdu. Öz amca, ‘çocuğa basit cinsel istismar’dan 3 yıldan 8 yıla kadar hapisle cezalandırılacak. Mahkeme, kesin olan bu karar üzerine ‘iyi hal indirimi’ verirse sanığın cezası bu kez 3 yıla kadar inebilecek.