Yargıçlar Sendikası: 'İşçiler Reyhanlı mitingine tehditle götürüldü'

Yargıçlar Sendikası, Başbakan Erdoğan’ın Reyhanlı'ya gerçekleştirdiği ziyaret sırasında düzenlenen mitinge işçilerin katılımının iş tehdidi ile sağlandığını belirten bir açıklama yayınladı.

Açıklamada mitinge katılmayan işçilerin işlerine son verileceği şeklinde tehdit edildiğini bildiren Yargıçlar Sendikası, “İşçilerin, hazır kıta biçiminde Başbakan'ın karşısında dizilmeleri biçiminde, bu açık hava toplantısı gerçekleştirilmiştir. Darbe dönemlerine özenerek hazır kıtaları denetler gibi, Başbakan da bu şekilde darbevari biçimde Reyhanlı denetimini yapmıştır” dedi.

"Türkçe bilmeyen Suriyeliler mitinge getirildi"
Yargıçlar Sendikası, Başbakan Erdoğan’ın Reyhanlı'da düzenlenen saldırılar sonrasında bugün gerçekleştirdiği incelemelere ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Yargıçlar Sendikası’nın da bir etkinlik nedeniyle Hatay’da bulunduğu belirtilen açıklamada, Başbakan Erdoğan’ın Reyhanlı Meydanı’nda düzenlediği mitinge Türkçe bilmeyen Suriyelilerin bir şekilde organize edilerek katılmalarının sağlandığı iddiasına yer verildi:

“Bu açık hava toplantısı çevre yerleşim yerlerinden bir şekilde toplanan kitlenin, yine işverenleri tarafından katılmamaları durumunda işlerine son verilecekleri belirtilen işçiler, hazır kıta biçiminde Başbakan'ın karşısında dizilmeleri biçiminde gerçekleşti. Darbe dönemlerine özenerek hazır kıtaları denetler gibi, Başbakan da bu şekilde darbevari biçimde Reyhanlı denetimini yaptı.”

Hatay halkının konuya yönelik tepki gösterdiğinin savunulduğu açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yaratılan bu baskıcı durum nedeniyle aynı zamanda korkularını da belirtmektedirler. Demokratik hukuk devletinden uzaklaşan Türkiye'deki bu korku rejimini görüştüğümüz hiç kimse sahiplenmemektedir. Bu nedenle demokrasiden giderek uzaklaşıldığının yeni bir örneğini oluşturan mevcut tablo karşısında, demokrasi dışı bu davranışlara son verilmesi çağrımızı bir kez daha yineliyoruz.”