Ve savunma Anayasa Mahkemesi’nde...

Pazartesi, 16 Haziran 2008 16:20

soL (HABER MERKEZİ) Adalet ve Kalkınma Partisi, kapatma davasında esas hakkındaki savunmasını Anayasa Mahkemesi'ne sundu. Esas hakkındaki savunma AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat ile AKP Grup Başkan Vekilleri Sadullah Ergin ve Bekir Bozdağ tarafından saat 16.45'te Anayasa Mahkemesi'ne getirildi. AKP'nin savunması "Esasa İlişkin Cevaplar" adını taşıyor ve 94 sayfadan oluşuyor. Cevapta, Recep Tayyip Erdoğan'a yöneltilen suçlamalara cevap için ayrı bir kitapçık, siyasi yasak istenen diğer partililer için ayrı bir kitapçık oluşturuldu. Esasa ilişkin cevaba ek olarak mahkemeye 5 klasör delil ve 12 CD sunuldu.

Davanın bundan sonraki aşamasında, belirlenecek bir tarihte Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın sözlü açıklama ve AKP yetkililerinin de sözlü savunma yapması gerekiyor.

Bilindiği gibi Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya 30 Mayıs tarihinde esas hakkında görüş vermiş, böylelikle AKP'nin yazılı savunma vermesi için gerekli 1 aylık süre başlamıştı. AKP'nin yasal izinden 13 gün önce savunmasını sunması, parti yönetiminin, kapatma davası kararının mümkün olduğunca erken bir tarihte belli olmasını istediği şeklinde yorumlanıyor.