Utanç müzesi 3. kez açıldı

Devrimci 78’liler Federasyonu tarafından oluşturulan ve Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nin ev sahipliği yaptığı Utanç Müzesi bu yıl üçüncü kez açıldı
Çarşamba, 05 Eylül 2012 01:36

Sendika.org'un haberine göre Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi, Devrimci 78’liler Federasyonu tarafından oluşturulan Utanç Müzesi’ne bu yıl üçüncü kez ev sahipliği yapıyor.

12 Eylül 1980 askeri darbesinin izlerinin sergilendiği müzenin açılış töreni Devrimci 78’liler Federasyonu Başkanı Kamber Ateş’in açılış konuşması ile başladı. Açılış konuşmalarının ardından Bandista grubu bir konser verdi. Müzede bu yıl 21 Kasım 2004 tarihinde Mardin Kızıltepe’deki evlerinin önünde 13 kurşunla öldürülen 12 yaşındaki Uğur Kaymaz’ın kanlı giysileri ilk kez sergilendi. Devrimci Ulaş Bardakçı’nın kazağı ve Hıdır Aslan’ın eşyalarının da yer alacağı müzede, Diyarbakır Cezaevi’ndeki kötü uygulamaları protesto etmek için kendilerini yakan Mazlum Doğan’ın ve Ferhat Kutay’ın da eşyaları sergileniyor.

Uludere fotoğrafları da yer alacak
Utanç Müzesi’nde ayrıca 2000 yılında düzenlenen Hayata Dönüş Operasyonu sırasında Çanakkale Cezaevi’nde kalan kadın mahkumlara ait, özel eşyalar da sergilenecek. Müzede 34 kişinin yaşamını yitirdiği Uludere olaylarına ve 1938’de yaşanan Dersim Katliamı’na ilişkin fotoğraf sergisi de yer alacak.

‘Orada Hayat Var’
Bu yıl utanç müzesinde Dikmen Vadisi halkının direniş fotoğrafları da yer alıyor. 7 yıldır mücadelelerini sürdüren vadi halkının Barınma Hakkı Bürosu’nda sürdürdüğü direnişi anlatan fotoğraflardan oluşan “Orada Hayat Var” sergisinin yanı sıra barınma hakkı konusunda panel de düzenlenecek. Ayrıca Tutuklu öğrenciler sorunu gibi konularda düzenlenecek panellerde ise yazar İlhan Erdost’un kızı Alaz Erdost ve bombalı suikasta kurban giden gazeteci Uğur Mumcu’nun kızı Özge Mumcu’da birer konuşma yapacak.

İdam edilen, işkencede katledilen ve faili meçhullerle adı anılan pek çok devrimcinin mahkeme dosyalarının Genelkurmay belgelerinin, sıkıyönetim arşivinden derlenmiş yazılı ve görsel malzemelerin de yer aldığı sergi, 3 -28 Eylül 2012 tarihleri arasında gezilebilecek.