Ufuk Uras ne yapıyor?

BDP tarafından bu seçimlerde milletvekili adayı gösterilmeyeceği konuşulan Ufuk Uras, İstanbul Üniversitesi’ndeki yardımcı doçentlik kadrosuna geri dönebilmek için yasa teklifinde bulundu. Ancak Uras’ın teklif ettiği yasa değişikliğinin, zaten 10 sene önce yapıldığı iddia edildi.

Odatv’nin “10 yıl önce kalkmış yasayı kaldırmak için önerge verdi” başlıklı haberi şu şekilde:

Ufuk Uras’ın uzun bir sessizlikten sonra ilk icraatı yardımcı doçent atamalarında süre sınırlamasının kaldırılması için kanun teklifi vermesi oldu. Uras’ın verdiği kanun teklifi kabul görürse yardımcı doçentler için 12 yıllık süre sınırı kalkacak. Bu durumda bir yardımçı doçent 12 yıl sınırı olmadan, görevine devam edebilecek. (1)

Peki Uras, seçimlere aylar kala neden böyle bir kanun teklifi verdi. Türkiye’de RTÜK Kanunu’ndan, Borçlar Hukuku’na kadar pek çok yasa değişirken kamuoyu önünde görünmeyen Uras neden böyle bir yasa teklifi ile gündeme geldi.

Öyleyse biz sebebini söyleyelim.

Kadrosuna geri dönecek
Odatv geçtiğimiz günlerde “Ufuk Uras’a Kötü Haber” başlıklı bir haber yaptı. Haberde BDP kulislerine dayanarak verilen bilgiye göre Uras önümüzdeki dönem kendi kararıyla aday dahi olsa bir önceki dönem seçilmesine neden olan BDP ona destek vermeyecekti. BDP’de ağırlık kazanan görüş Uras’ın bir daha aday gösterilmemesi yönündeydi.

Bir daha milletvekili olamayacağı anlaşılan Uras’ın verdiği kanun teklifinin sırrı da işte bu noktada gizli.

Ufuk Uras, milletvekili seçilmeden önce İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde yardımcı doçentlik kadrosundaydı. Uzun yıllardır yardımcı doçent olan Uras’ın verdiği önerge, milletvekilliğinin ardından tekrar üniversiteye geri döneceğini gösteriyordu. Kısacası uzun süredir ortada görünmeyen Uras, son önergesini bizzat kendisi için vermişti.

Bu durum elbette eleştirilebilir. Ancak asıl eleştirilecek durum bambaşka.

O yasa çoktan kalktı
Ne mi?

Ufuk Uras ne için kanun teklifi verdiğini de bilmiyor. Yardımcı doçentlikte maksimum atama süresi 2547 sayılı yasada 12 yıl olarak belirtilmişti. Ancak 12 yıllık süre 28.06.2000 tarih ve 4584 sayılı yasa (sayı:24093 mükerrer Resmi Gazete ) ile zaten kaldırılmıştı. Bu yasa ile 2547 sayılı Yükseköğretim kanununa eklenen Geçici 47. Maddeye göre, “Yardımcı doçentlik kadrosunda görev yapan öğretim elemanlarının çalışma sürelerindeki sınırlama kaldırılmıştır.”

Kısacası Uras, 10 yıl önce kaldırılan bir kanunun tekrar kaldırılması için teklif verdi. Ufuk Uras’ın yasama çalışmalarıyla ne kadar ilgili olduğunu gösteren bu örnek hafızalardan silinmeyecek.

[1]http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=10...