Türkiye'nin ilk 'Ateizm Derneği' kuruldu

Türkiyeli bir grup ateistin bir süredir örgütlenme çalışmalarını sürdürdüğü 'Ateizm Derneği' resmi olarak kuruldu.

Bir süredir kurulması için girişimlerin sürdüğü Türkiye'nin ilk Ateizm Derneği resmen kuruldu. Derneğin kuruluşu sosyal medya üzerinden "Ve Türkiye Cumhuriyeti'nin "ilk ve tek" Ateizm Derneği -uzun uğraşlarımız sonucu onaylanmış- resmi olarak kurulmuştur. Artık hiçbir ateist ne mahkemede, ne de sokakta yalnız kalmayacak. Kadıköy'deki dernek merkezimize çayımızı içmeye, salyangozumuzu yemeye bekleriz arkadaşlar" şeklinde duyuruldu.

Derneğin kuruluş çalışmalarıyla ilgili geçen mart ayında AGOS'tan Özgür Çağlar'a konuşan Tolga İnci ve Ahmet Balyemez’le şunları kaydetmişti:

"Bir grup ateist olarak internet üzerinden bir araya geldik. Birinin başı sadece ateist olarak derde girdiği zaman çalabileceği bir fiziki kapı olmalı, hukuki destek verilmeli dedik. Türk Ceza Kanunu’nunda yer alan bazı maddeler nedeniyle Sevan Nişanyan ve Fazıl Say gibi göz önündeki ateistler yakın zamanda bazı davalara muhatap oldu. Türkiye ’de artık neredeyse ‘Ben ateistim’ demek dine hakaret anlamına gelmeye başladı. Başbakan’ın ‘Ateist teröristtir’ tarzında lafları normal karşılanır hale geldi. Ateistler olarak ‘Biz de buradayız!’ dememiz gerekiyor. ‘Artık ne mahkemede, ne sokakta hiçbir ateist kendini yalnız hissetmeyecek’ dedik ve bu şekilde başladık."