Türkiye'deki "Almancılar" işbaşında

Bahçeşehir Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Merkezi ve Konrad Adenauer Vakfı işbirliğiyle düzenlenen "Ankara Güvenlik Konferansı", Türkiye'de AB ve NATO başlıklarında Almanya'nın etkisini artırmayı hedefliyor.
Çarşamba, 25 Haziran 2008 07:04

soL (HABER MERKEZİ) Her yıl düzenlenmesi planlanan konferans, Münih Güvenlik Konferansının NATO'nun işlevinin tartışıldığı bir platforma dönüşmesin ardından, yeni bir platform arayışının sonucu durumunda. Konferansın davetçisi konumundaki Bahçeşehir Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Merkezi, Türkiye'deki diğer stratejik araştırma merkezleri gibi özellikle güneydoğu ve doğudaki örgütler ile PKK üzerine çalışmalar ile biliniyor. Konrad Adenauer Vakfı ise adını sıkça duyduğumuz bir vakıf ve hedefi Türkiye siyasetinde ve sivil toplum alanında Almanya'nın etkisini artırmak.

NATO toplantıları için zemin teşkil etmesi beklenen konferansın, Münih Güvenlik Konferansı gibi, NATO'nun ve AB'nin askeri-stratejik başlıklarında belirleyici öneme sahip bir platform olması hedefleniyor.

Konferans ile ilgili açıklamada Türkiye ile Almanya'nın AB'den ayrı olarak, ikili işbirliğinin geliştirilmesinin amaçlandığı belirtilirken, konferansın ilk gününde "Irak-Bölgesel etkileşimler", "Kafkasya-NATO'nun genişlemesi", "Enerji arz güvenliği", "Balkanlar" ve "Küresel ısınmanın jeopolitik ve jeostratejik etkileri" başlıklı oturumlar düzenleniyor. Konferansın bu bölümlerinde basın bilgi alamayacak. Konferans, 25 Haziran'daki "Türkiye'ye jeostratejik bir bakış" başlıklı panel ve genel bir değerlendirmeyle son bulacak.

Konferans'ın tanıtım metninde hedef olarak Türkiye ile Almanya arasında işbirliğini artırma vurgusuna yer veriliyor.