'Türkiye Uzmanı' dediğin...

Hükümetin "demokratik açılımı"nın kaynağı olduğu söylenen ABD raporunun yazarı David Phillips Bugün gazetesine "çarpıcı" açıklamalarda bulunmuş. Phillips'in raporla açılımın örtüşmesine dair yorumu "harika".
Salı, 24 Kasım 2009 09:30

Bugün gazetesinden Seda Şimşek, ABD merkezli kuruluş Atlantik Konseyi'nin Türkler ve Kürtler ile ilgili hazırladığı ve AKP hükümetinin "demokratik açılımı"nın ilham kaynağı olduğu söylenen raporun yazarı David L. Phillips ile New York'ta bir söyleşi gerçekleştirmiş. "Demokratik açılım"ın mimarı olarak nitelenen Phillips'in 20 yıldır Türkiye üzerine çalışan bir uzman olarak tanıtıldığı röportajda "özel" ve "çarpıcı" açıklamalarda bulunduğu söyleniyor.

Phillips'in çarpıcı açıklamalarından bazıları, bir af formülü olmadan Kürt sorununun çözülemeyeceği, Interpol'ün 134 PKK yöneticisini bir kırmızı bültenle aradığı ve bu yöneticilerin tutuklanabileceği, Kürdistan Bölgesel Yönetimi bağımsızlık aramadığı ve Atlantik Konseyi tarafından düzenlenen söz konusu toplantıyı kendisinin organize ettiği şeklinde.

"Ne harika aynı şeyi düşünmüşüz!"
Phillips'in en "çarpıcı" olarak nitelenebilecek açıklaması ise "Sizin Irak ve Türkiye'deki Kürt nüfusuna ilişkin raporunuzla Türk hükümetinin demokratik açılımının örtüşmesi bir tesadüf müdür?" sorusuna "Birçok konuda aynı düşünceleri paylaşıyor olmamız harika. Ancak kastettiğiniz, fikirlerini benim raporumdan yola çıkarak mı hazırladıklarıysa, bunu onlara soracaksınız." şeklinde cevap vermesi.

"Çarpıcı" cevaplar
Röportajı yapan Seda Şimşek'in Türkiye ve sorunları ile neden ilgilendiği sorusuna "Bu aynı zamanda ABD'nin de ilgisini çekiyor. Ben de elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyorum" cevabını veren Phillips'in sorulara verdiği "çarpıcı" cevaplardan bazıları şöyle:

"Kürt açılımına ilişkin ne düşünüyorsunuz?
Bu büyük bir adım. Demokratikleşme ve ilerleme Türkiye'deki bazı Kürtler'in radikalleşmesini önlemeye yardım edecek, PKK'ya destek bataklığını da kurutacaktır. Ama PKK'yı tasfiye etmek için, PKK'nın üst düzey sorumlularının dışında tutulacağı bir çeşit af düzenlemesine gerek olduğunu düşünüyorum. Bir af formülü olmadan hükümet PKK sorununu yönetebilir, ama asla çözemez."

"PKK sorununu çözmek konusunda ABD nasıl bir rol oynayabilir?
PKK 2001 yılından beri Amerikan Dışişleri Bakanlığı'nın yabancı terörist örgütleri listesinde yer almakta. Uluslararası otoriteler, para kaynaklarını yasaklayarak ve PKK'nin medya gücünü engelleyerek buna yardımcı olabilirler. Interpol'ün 134 PKK yöneticisini aradığı bir kırmızı bülteni var. ABD ve uluslararası otorite Interpol tarafından aranan bu PKK yöneticilerini tutuklayabilir."

"Öcalan sorunun çözümünde bir rolü olabilir mi?
Şu an hapiste.
Sizce bundan sonra da hapiste kalacak mı? Neler duşürüyorsunuz bu konuda?
Bunu yapmak Türkiye'nin kararıdır."

"Türkiye'nin yeni dış politikası ile ABD'nin yeni politikası uyumlu mu?
Türkiye ve ABD'nin ilgi alanları her zaman uyumludur. Bu yüzdendir ki biz iki iyi dost ve müttefik ülkeyiz."

ABD hükümeti için çalışıyor
"Türkiye uzmanı" olarak nitelenen ve Atlantik Konseyi adına “Türkler ve Iraklı Kürtler Arasında Güven İnşası” başlıklı raporu hazırlayan David L. Phillips aslında ABD hükümeti için çalışan bir uzman. Phillips ABD üniversitelerinde öğretim görevlisi olarak gözükse de esas olarak ABD Dışişleri Bakanlığı'nda üst düzey danışmanlık ve “Irak'ın Geleceği” gibi projelerde görev yapmış bir kişi.

(soL-Haber Merkezi)