Türkiye AKP faşizmine karşı ayakta

Dün Taksim'de uygulanan polis terörüne karşı Türkiye'nin dört bir yanından protesto sesleri yükseliyor.

Güncelleme 02:04

İskenderun Anıt Meydanı:


Güncelleme 00:20

Samsun'daki yürüyüşten görüntüler:

Aydın'ın Didim İlçesi'nde halk AKP faşizmine karşı toplandı.


Güncelleme 23:44

Ankara’da Dikmen halkı Kuğulu Park'a girdi. Kitle Kennedy Caddesi'ne doğru yürüyor.

Gaziantep'te günlerdir devam eden eylemler bugün de devam etti. Saat 17:00'da Yeşilsu Parkı’nda toplanan binlerce Gaziantepli AKP Şehitkamil ilçe binasına doğru yürüdü. “Hükümet istifa” sloganı atanları gören AKP ilçe binası kapıları kapattı çok sayıda sivil polis binayı korudu. Yürüyüşün ardından tekrar Yeşilsu Parkı’na gelen topluluk türkülerle, sloganlarla eylemlerini sürdürdüler.

Kayseri’de vatandaşlar Forum AVM’de toplanıldı ve meydana yürüdü. Meydanda KESK basın açıklaması yaptı.

Eskişehir'de yürüyüş yaklaşık 2 saattir tüm şehir genelinde devam ediyor ve kalabalık çoğalarak artıyor.

Güncelleme 23:10

15 gündür akşam yürüyüşlerine ara vermeden devam eden Kırklareli halkı, dünkü saldırının ardından bugün 17 00 de büyük bir kitleyle tekrar yürüyüşe geçti. Kalabalık, "hükümet istifa" , "boyun eğme memlekete sahip çık" sloganlarıyla Dingiloğlu Parkı’ndan Vilayet Meydanı’na kadar yürüyüşe geçti. Meydana gelindiğinde yaklaşık yarım saatlik bir oturma eylemi ve basın açıklaması yapıldı. Bunun ardından halkın alkışları ve sloganlarıyla Anıt Park’a kadar yürüyüşe devam edildi ve direniş devam ettikçe Kırklareli de de mücadele bayrağının yükseleceği yinelendi.

Samsun’daki yürüyüşten bir fotoğraf:

İzmir Bostanlı:

Ankara’nın Keçiören İlçesi’nde 10 bine yakın kişi Basınevleri Mahallesi’ne yürüyor.

Manisa’da saat 19:00’da başlayan direnişe destek eylemi yürüyüşle devam etti. Katlanarak artan topluluk binlere ulaştı. AKP faşizmi bitene kadar eylemlerini devam ettireceklerini söyleyen Emek ve Demokrasi Platformu daha sonra Manolya Meydanı’nda oturma eylemi yaptı.

Manisa’nın Salihli İlçesi’nde saat 18:00'da Özel Can Hastanesi önünde toplanan 2 bin kişi Çınarlı Caddesi'nden yürüyüşe geçti. Trampetlerle yürüyen kortej, "bu daha başlangıç mücadele zafere kadar" ve "her yer Taksim her yer direniş pankartları ve sloganlarla Salihli caddelerinden ilerledi. Ardından Menderes, Şüheda ve Mithatpaşa caddelerinden halkın yoğun katılımıyla devam eden yürüyüş, Demokrasi Meydanı'na kadar sürdü. Meydana gelindiğinde Taksim Dayanışması'nın açıklaması okundu ve KESK'in grev çağrısı yapıldı. Yarın yapılacak olan eylemin saati bildirildikten sonra eyleme bugünlük son verildi.

Denizli'de binlerce kişi hükümet istifa sloganlarıyla yürüyor. AKP faşizmine karşı Çınar Meydanı’nda toplanan Denizli halkı Ethem Sarısülük'ü meydana bıraktıkları karanfillerle andıktan sonra yürüyüşe geçti. Gittikçe artan kalabalığın yürüyüşü büyük bir coşkuyla devam ediyor.

İskenderun'da provokasyon girişimi
İskenderun’da farklı mahallelerden gelen kitleler birleşti. 5 bine yakın kişi Anıt Alanı’ndaki kitleyle buluşmak için yürüyor. İnsanlar evlerinden ve arabalarından eyleme yoğun destek veriyor.

Öte yandan İskenderun’da AKP provokasyonu yaşandı. 31 UY 196 plakalı bir otomobil kitlenin üzerine yürüdü. Kitlenin yoğun tepkisi üzerine araçtan havaya ates açıldı. Şu anda kitle sakinleştirildi ve yoluna devam ediyor.

Bursa'da 10 bin kişi İstanbul Yolu’nu trafiğe kapatarak yürüyüşe geçti.


Güncelleme 22:30

Eskişehir'de yaklaşık 50 bin kişi ile yürüyüş devam ediyor.

Antalya'da halk Cumhuriyet Meydanı'nı doldurdu.


Güncelleme 22:25

İstanbul Kocamustafapaşa:

İstanbul Çekmeköy:


Güncelleme 22:14

İstanbul Maltepe'de 700 kişi minibüs yolunu kapatıp yürümeye başladı.


Güncelleme 22:12

Tekirdağ’da halk Taksim’e destek için yürüdü.

İskenderun’daki mahallelerde halk yürümeye başladı. Karaagac’tan kitle yürüyüşe başladı. Karaagaç Kanarlı Mahallesi’nde halk toplanıyor. Halk Gürsel, Mustafakemal ve diğer mahallelerle birleşerek İskenderun Anıt Alanı’na yürümek istemekte.

Sinop'ta bin civarında kişi "hükümet istifa", "faşizme karşı omuz omuza" ''her yer Taksim her yer direniş'' sloganlarıyla AKP faşizmini protesto etti. Şehir merkezinde yürüyen halk Uğur Mumcu Meydanı’nda oturma eylemi gerçekleştirdi. Oturma eylemi sırasında yarın saat 18:00'da Uğur Mumcu Meydanı’nda toplanılarak eylemin devam edeceği açıklandı.

Mersin Yenice Beldesi, Taksim Gezi Parkı eylemine destek için Mersin-Adana D-400 Karayolu’nu yarım saat trafiğe kapattı.


Halk Adana’da barikat kurdu
Adana’da Atatürk Caddesi'nde binlerce Adanalı bekleyişe geçti. Halk cadde üzerinde barikat kurdu.


Güncelleme 21:37

Mersin’in Tarsus İlçesi’nde Yarenlik Alanı’nda 2 bin kişi toplandı. Mahallelerinden yürüyen insanlar alana akın ediyor.

Edirne'den Taksim'e destek yürüyüşü için yürüdü. Belediye önünde toplanan halk, Zübeyde Hanım Parkı’na kadar yürüdü. Burada serbest kürsü kuran halk Taksim'e destek sloganları atarak, AKP faşizmine tepki gösterdi.

Bartın'da saat 18:00 da toplanan yaklaşık 200 kişi basın açıklaması yaptı. Açıklamada Taksim’deki saldırı ve devamında hükümetin doktorlar da dahil olmak üzere yurttaşlara savaş açması, kendinden olmayanlara karşı sindirme-yıldırma politikası uygulaması sloganlarla protesto edildi. "Padişaha boyun eğmeyeceğiz, “birleşe birleşe kazanacağız”, “direne direne kazanacağız” sloganları atıldı.

İzmir'de vatandaşlar Gündoğdu Meydanı'nda toplanıyor.


Güncelleme 21:22

Adana'da polis halka saldırdı
Adana'da polis Atatürk Parkı'ndaki kitleye AKP il binasına doğru yürüyüşe geçtikten sonra hiçbir uyarıda bulunmadan saldırdı. Saldırının ardından polisle vatandaşlar arasında çatışma çıktı. Polis kimyasal içerikli su ve biber gazı kullandı. Polis ara sokaklarda eylemcileri kovalıyor.

Saldırının ardından tekrar toplanan halk Sular mevkiine doğru yürüyüşe geçti.


Konya’da linç girişimi
Konya'da bu akşam Gezi Parkı’ndaki polis saldırısını protesto etmek isteyen yaklaşık 100 kişi Zafer Meydanı'ndaki Gedavet Parkı'nda faşistlerin saldırısına uğradı. Saldırganların tekme ve yumruklarla linç edilmek istediği protestocular, polis otobüsüne bindirilerek uzaklaştırıldı.

Samandağ'dan gelen binlerce kişi, Hatay Armutlu'da halkla buluştu. On binler yürüyor.


Güncelleme: 20:38

Ethem Sarısülük’ün cenazesi köyüne getirildi
Ethem Sarısülük’ün cenazesi saat 19:30’da Çorum’daki köyüne getirildi. Çorum merkezden ve çevre köylerden gelen binlerce kişi Sarısülük’ün defnedileceği köy mezarlığına doğru sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçti.

Van’da Sanat Sokağı’nda bir araya gelen yurttaşlar burada bir oturma eylemi yaptı. “Hükümet istifa”, “Taksim’den Erçiş'e mücadeleye devam “, “katil polis hesap verecek”, “KESK DİSK göreve genel greve” sloganları ile yapılan oturma eyleminde polis saldlrılarıyla yaşamını yitirenlerin hesabının sorulacağı belirtildi. Eylemde KESK ve DİSK greve çağırıldı.


Güncelleme: 20:20

Kırşehir'de yüzlerce kişi "hükümet istifa", "faşizme karşı omuz omuza" sloganlarıyla AKP faşizmini protesto etti. Şehir merkezinde yürüyen kitle basın açıklamasını okuduktan sonra yarın saat 19:00'da Ahi Parkı'nda eyleminin devam edeceğini açıkladı.

Adana'da Atatürk Parkı'ndan saat 19:00'da hareket edildi. Sular mevkiinde polis barikat kurdu. Kitle ters istikamette daha önce planlandığı gibi İstasyon Meydanı'na doğru ilerliyor.


Güncelleme 20:06

Çanakkale İskelesi oturma eylemi yapan vatandaşlar tarafından 2 saattir araç trafiğine kapatılmış durumda. Polis iskeleye giden araçları Lapseki İskelesi'ne yönlendiriyor. Bir feribot dolusu araç iskelede bekletiliyor.

İskeleyi trafiğe kapatan kitle zaman geçtikçe artıyor. 18:00'dan beri feribot seferleri yapılamıyor. Vatandaşlar "katil Erdoğan" sloganları atılıyor.


Güncelleme 19:50

Mersin'de Çevre yolu kapatıldı. Halk Barış Meydanı'na doğru ilerliyor.

Eskişehir'de binlerce kişi Espark'ta toplandı. Halk yürümeye başladı.


Dün Taksim Gezi Parkı'nda uygulanan polis terörü ülkenin dört bir yanında protesto ediliyor.

Adana'da Atatürk Parkı'nda toplanan binlerce kişi Sular mevkiine doğru yürüyüşe başladı. Dünkü müdahaleye tepki olarak önceki günlere göre daha yoğun katılım var.

Samsun'un Atakum İlçesi'nde binlerce kişi yürüyüşte, "hükümet istifa" sloganları atılıyor.

Çorlu'da binlerce kişi sokakta.

Sinop'ta beş yüzün üzerinde kişi sokakta.

Çanakkale'de Esenler Mahallesi halkı Özgürlük Parkı'nda buluşup 500 kişilik bir kortejle yürüyüşe başladı. İskele Meydanı'nda toplananlarla buluşacaklar. Yürüyüş kortejine yoldan katılım devam ediyor.

Gelişmeleri aktaracağız...

(soL - Haber Merkezi)