Trafik kazası geçiren borçlu çıkacak

Trafik kazası geçiren yurttaşa bir de hastane kabarık fatura çıkarıyor. Trafik poliçelerinin tazminatını belli bir limite kadar karşılayan SGK, özel hastanelerin uçuk faturalarını reddediyor.

Trafik kazası geçiren yurttaşa hastane ve tedavi giderlerinin tümü zorunlu trafik sigortası kapsamında sigorta şirketleri yerine, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanmaya başlandı. Bu durumu suistimal eden özel hastaneler ise yüksek faturalar ile SGK'yı köşeye sıkıştırınca, fatura yurttaşa kesildi.

Memurlar.net'te yer alan habere göre, Sağlık Hizmet Bedellerinin Tahsiline ilişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik'in 4. (I) maddesi yeniden düzenlenmesi sonrası sigorta şirketleri, yurttaşlardan aldıkları tedavi masrafı primlerini SGK'ya ödemeye başladı. SGK'da oluşan kazalar sonucu ortaya çıkacak ölüm veya tedavi masraflarını "özel olsun olmasın" tüm hastanelerde karşılamayı üstlendi. Ancak düzenleme sonrası mağduriyetler ortaya çıkmaya başladı. Özel hastaneler tedavi masraflarını 2 kat fazla yazınca SGK tedavi giderlerine limit koydu.

Tedavi fiyatlarını uçurdular
Normal şartlarda bir yurttaşın hastanede tedavi masrafının ne olacağını ekspertiz yardımıyla hesaplayan SGK, özel hastanelere ödenecek meblağların listesini çıkardı. Özel hastaneler ise tedavi masraflarını adeta uçurarak aradaki farkı yurttaşa yansıttı.

Avukat Cevat Kazma konuyla ilgili açılan bir davayı da örnek gösterdi. 23 Haziran 2013 tarihinde İstanbul Etiler Nispetiye Caddesi'nde yaya geçidinde araba çarpması sonucu vefat eden M.D'nin özel hastanede yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadığını ve hastanenin ameliyat, ilaç, malzeme ve tedavi giderleri için kızına 100 bin TL fatura çıkardığını belirtti. Konuya ilişkin faturanın ödenmesine dair SGK'ya ihtarname gönderilmesine rağmen konunun çözülmediğini belirten Cevat Kazma, bu şekilde mağdur olan binlerce insan olduğunu söyledi.