Sivas Katliamı AKP ile sürüyor!

Bugün 2 Temmuz 2012. Bundan tam 19 yıl önce şeriat isteyen gericilerin vahşice saldırısının sonucunda 33 aydın ve 2 otel görevlisi yakılarak katledildi. O günün katilleri bugün AKP iktidarında bakanlık, milletvekilliği ve bürokratlık yaparken, dava da yine AKP iktidarında zamanaşımından düşürüldü.

Bundan tam 19 yıl önce Sivas’ta yaşanan katliam hâlâ hafızalarda tazeliğini korurken, iktidarda, katillerin avukatlığını üstlenenler, katilleri yıllarca bu ülkede yaşamasına rağmen saklayanlar ve davayı zamanaşımına uğratanlar bulunuyor.

Gericiler devlet eşliğinde saldırdı
2 Temmuz 1993 yılında Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin çağrısıyla Pir Sultan Abdal etkinlikleri için şehre giden aydınlar, Madımak Oteli önünde toplanan gericilerin saldırısı ve devletin seyirciliği eşliğinde katledildi.

Katliamın üzerinden 19 yıl geçerken, geride bıraktığımız yıl Sivas Katliamını gerçekleştirenlerin dönemin hükümetleri ve AKP iktidarında nasıl kollandığını gözler önüne serdi.

Katliamcılar evlendi, askere gitti, ehliyet aldı
Sivas Katliamı davasında yer alan katillerin birçoğu dönemin hükümetleri tarafından kurtarılırken, geçtiğimiz Mart ayında ortaya çıkan bir gerçeğe göre katliamda yer alan 7 sanığın aranırken, askere gittiğini, evlendiğini ve ehliyet aldığını ortaya koymuştu.

Bu sanıklar arasında Cafer Erçakmak’ın dosyası 26 Aralık 1994’te, sanıklar Şevket Erdoğan, Köksal Koçak, İhsan Çakmak, Hakan Karaca, Yılmaz Bağ ve Necmi Karaömeroğlu’nun dosyaları ise 16 Haziran 1994’te tefrik edilmişti. Çakmak’ın aranırken 27 Temmuz 1999’da Sivas Altınyayla Belediyesi’nde evlendiği, 22 Mayıs 1997’de askere gittiği, çocuğunu nüfusa kaydettirdiği, Emniyet’e başvurarak ehliyet bile aldığı anlaşıldı. Sanıklardan Yılmaz Bağ’ın ise aranırken Sivas Kangal ilçesinde düğün yaptığı belirlendi. Cumhuriyet savcısı Hakan Yüksel, davanın 21 Haziran 2011 günü yapılan 25. duruşmasında esas hakkındaki mütalaasını açıkladı.

Zamanaşımına uğramasın teklifine AKP’den ret
Sivas Katliamı’nın 19. yılına girerken en çok konuşulan konulardan birisi davanın zamanaşımından düşürülmesi oldu. Katliamın 13 Mart 2012 tarihinde görülecek olan duruşması öncesinde muhalefet partilerinin katliam zamanaşımına uğramasın önerisi AKP’li vekillerin oylarıyla reddedildi.

Sivas Katliamı davasında zamanaşımı kararının çıkabileceği 13 Mart'taki duruşma öncesi, CHP Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu meclise yasa önerisinde bulunmuştu.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Sivas Davası'nın zamanaşımına uğramaması için verilen yasa teklifinin Meclis Başkanlığınca havale edildiği ve ilgili komisyonların gündeminde olduğunu duyurmuştu.

6 Mart tarihinde meclis gündemine alınması gündeme gelen yasa teklifi AKP'li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

AKP zamanaşımının mimarı oldu, polis tepki gösterenlere saldırdı
2 Temmuz 1993 yılında Madımak Oteli’nde 35 aydının gericiler tarafından yakılması sonucu açılan davanın 13 Mart 2012 tarihinde görülen duruşmasında savcının zamanaşımı talebi karara bağlanarak dava zamanaşımından düşürüldü. Katliamın zamanaşımına uğramasını engellemek için Ankara’da toplanan binlerce kişi ise polisin sert müdahalesine maruz kaldı.

Başbakan Erdoğan: “Zamanaşımı kararı hayırlı olsun”
Dava boyunca katillerin avukatlığını üstlenen birçok isimle birlikte AKP’yi kuran Başbakan Erdoğan, zamanaşımı kararının ardından yaptığı açıklamada “hayırlı olsun” açıklamasında bulundu.

Katillerin AKP’li avukatları
İşte Sivas’ta aydınları yakanları savunan avukatlardan bazıları:

Av. Celal Mümtaz Akıncı - Afyon Barosu Başkanı ve AKP oylarıyla Anayasa Mahkemesi üyesi
Av. Hayati Yazıcı AKP’nin Devlet Bakanı
Av. Haydar Kemal Kurt - AKP Isparta Milletvekili
Av. Zeyid Aslan - AKP Tokat Milletvekili, Başbakan Erdoğan’ın eski avukatı
Av. Hüsnü Tuna - AKP Konya Milletvekili
Av. Burhanettin Çoban - Afyonkarahisar AKP’li Belediye Başkanı
Av. Faik Işık - Başbakan Erdoğan’ın ve Süleyman Mercümek’in avukatı
Av. İbrahim Hakkı Aşkar - 22. Dönem AKP Afyon Milletvekili
Av. M. Ali Bulut - AKP Maraş Milletvekili ve Anayasa Komisyonu üyesi
Av. Bülent Tüfekçi - AKP Malatya İl Başkanı
Av. Halil Ürün - RP kayıp trilyon davası sanığı, AKP Afyon Milletvekili
Av. Mevlüt Uysal - AKP İstanbul Başakşehir Belediye Başkanı
Av. Nevzat Er - Eski AKP Eminönü Belediye Başkanı
Av. Suat Altınsoy - AKP Konya İl Başkanı Yardımcısı
Av. Tayfun Karali - İstanbul Büyükşehir Belediyesi Darülaceze Müdürü
Av. Ferruh Aslan - İstanbul Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Müdürü
Av. İbrahim Kök - AKP Elazığ Milletvekili Aday Adayı
Av. Ali Aşlık - Eski AKP İzmir İl Başkanı ve 2011 seçimi milletvekili
Av. Bedrettin İskender - AKP Ümraniye Belediye Başkan adayı
Av. Ekrem Bedir - Sakarya AKP Hendek Belediye Meclis Üyesi
Av. Faruk Gökkuş - AKP Kâğıthane Belediye Başkanlığı Aday Adayı
Av. Hasan Hüseyin Pulan - AKP İstanbul İl Disiplin Kurulu üyesi
Av. Hurşit Bıyık - AKP Trabzon İl Başkan Yardımcısı
Av. Reşat Yazak - Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi.

(soL-Haber Merkezi)